"Kiedy zastanawiamy się, jakie są nowe masywy rozwojowe, nowa tektonika rozwoju, to musimy sobie uświadomić, że jesteśmy w procesie przechodzenia od świata analogowego do świata cyfrowego" - powiedział szef MAC.
Jego zdaniem cyfryzacja daje też "bardzo mocne poczucie demokratycznego uczestnictwa w pełnej całości, społecznej, gospodarczej, kulturowej". - Coraz bardziej liczy się szybkość decyzji, przetwarzanie informacji - podkreślił.
Jego zdaniem przejście od świata analogowego do cyfrowego tworzy dylemat pomiędzy potrzebą wolności użytkowników internetu, a bezpieczeństwem i własnością.
"To nie jest tak, że dzisiejsi uczestnicy cyfrowego świta z zasady chcą łamać prawa własności i prawa autorskie. Oni mają w sobie pewien nawyk otwartego dostępu. A my niekoniecznie potrafimy znaleźć mechanizmy prawne dostosowywane nie do świata papierowego, a do świata cyfrowego, które zapewniłyby legalny (...) dostęp do rożnego rodzaju dóbr" - zaznaczył Boni.
Dlatego - jak wskazał - należy stworzyć równowagę pomiędzy respektowaniem prawa własności a wolnością. "To jest trudne zadanie. Trzeba krok po kroku, żmudnie szukać rozwiązania" - dodał.
Zdaniem Boniego myśląc o cyfryzacji trzeba myśleć przede wszystkim o użytkownikach sieci. "Mamy strasznie dużo w Polsce, w procedurach, w usługach świadczonych obywatelom, nadmiaru wymagań, które stawiamy. Jeśli nie chcemy informatyzować chaosu, to najpierw trzeba uprościć te usługi" - powiedział.
- Potrzebna jest deregulacja oraz przejrzystość usług i działań państwa. Wyobrażam sobie, że łatwiej byłoby nam walczyć z korupcją, gdybyśmy szereg procesów decyzyjnych umieszczali online. Wtedy każdy może śledzić, jak wygląda proces podejmowania decyzji - zaznaczył.
Podczas pikniku ogłoszony został też Manifest Cyfrowy PKPP Lewiatan, w którym przedstawiano priorytety tej organizacji w budowie e-społeczeństwa. - Świat i społeczeństwa zmieniają się coraz szybciej. O sukcesie w globalnej gospodarce decyduje dostęp do internetu, edukacja cyfrowa, informatyzacja administracji, e-usługi. Jeśli Polska chce być nowoczesnym krajem to musi przyspieszyć procesy cyfryzacji, aby wzmocnić innowacyjność i międzynarodową konkurencyjność gospodarki - napisali w dokumencie jego autorzy.
Postulują w nim m.in. jak najszybsze powstanie - na konkurencyjnych zasadach - infrastruktury telekomunikacyjnej, umożliwiającej wszystkim Polakom dostęp do internetu, kształcenie kompetencji cyfrowych wśród nauczycieli i urzędników oraz wprowadzenie regulacji ułatwiających rezygnację z papierowego obiegu dokumentów komunikacji klient – przedsiębiorca oraz umożliwiających cyfrową archiwizację danych. Uznali też za niezbędne tworzenie mechanizmów finansowych dla wspierania start-upów (przedsiębiorstw rozpoczynających działalność) wprowadzających innowacje oraz promocję eksportu polskich przedsiębiorstw wysokich technologii i e-commerce (handel elektroniczny).eb, pap