Prezydent Bronisław Komorowski przyznał również Krzyże Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Złote i Srebrne Krzyże Zasługi. Łącznie odznaczono kilkadziesiąt osób. - To są osoby, które mają, a mam nadzieję, że będą również miały w przyszłości, ogromne zasługi dla utrzymania pamięci o powstaniu warszawskim, o dzielnych żołnierzach, cierpiącej ludności, o wspaniałym, walecznym mieście - powiedział o odznaczonych Komorowski podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie 29 lipca zainaugurowano obchody 68. rocznicy wybuchu powstania.
"Wasz heroizm służył wolności"
Prezydent podkreślił, że heroiczny wysiłek powstańców służy kolejnym pokoleniom Polaków w utrzymaniu przekonania o naszej woli walki i utrzymaniu wolności. - Dzisiejsze spotkanie z bezpośrednimi uczestnikami powstania warszawskiego dla mnie jest zawsze okazją do pomyślenia o tym, jaka wielka zmiana zaszła za jednego życia tych, którzy musieli dramatycznie walczyć, także w powstaniu warszawskim, ale którzy doczekali także nowej wolności Polski - mówił Komorowski.
"Dali świadectwo..."
- Spotykam się tu z ludźmi, którzy dla wolności swojego miasta dali najwyższe świadectwo patriotyzmu i odwagi - mówiła z kolei prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Spotkania tutaj, w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego, stały się już tradycją. Mają dla mnie - prezydenta miasta stołecznego Warszawy - szczególne znaczenie - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz, podkreślając, że osoby z którymi się tu spotyka, dla wolności swojego miasta dały najwyższe świadectwo odwagi, a ich oddanie poświadczają wyryte na murze pamięci nazwiska kilkunastu tysięcy poległych.
Prezydent Warszawy dodała, że to już 22. obchody rocznicy wybuchu powstania obchodzone w wolnej Polsce. - Licznie uczestniczą w tych obchodach młodzi. Wasze – dosłownie i w przenośni – wnuki i prawnuki. Czy dobrze wypełniają zobowiązanie przenoszenia następnym pokoleniom pamięci o Waszym czynie? Myślę, że można dać odpowiedź twierdzącą, ponieważ dowodem na to są liczne inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego, organizacji pozarządowych, oryginalne, nowoczesne projekty młodych artystów; organizowane po to, aby ta pamięć przetrwała - podkreślała Gronkiewicz-Waltz. Jako jeden z projektów, które potwierdzają, że pamięć o powstaniu żyje wśród młodego pokolenia prezydent wskazała ułożoną z kamieni mozaikę przedstawiającą wizerunek poległej w powstaniu młodej, nieznanej kobiety.
PAP, arb