- Ze strony motywacji religijnej takie pojednanie jest obowiązkiem. To nie jest jakiś luksus. Bóg wymaga od nas, żebyśmy - tak jak on nam przebacza – także i my potrafili to zrobić. Wiem, że dla ludzi, którzy stracili kogoś bliskiego, była to wielka krzywda i trudno o tym zapomnieć, ale pamięć to jest zupełnie inna sprawa. Natomiast nastawienie serca powinno być zawsze ku przebaczeniu. I to jest do pogodzenia - człowiek mówi: przebaczam i ściska pięść, bo mu to trudno przychodzi, i pamięta. To nie są rzeczy sprzeczne, to w człowieku musi dojrzeć - stwierdził biskup.
- Upłynęło już tyle dziesiątków lat od tych wielkich krzywd, jakich myśmy doznali, i jakich oni doznali. Nie mówię tu o proporcjach, bo to jest zupełnie niewymierna sprawa, ale jednak – jak ktoś mówi: ja nie jestem w ogóle winny, to jest to postawa nieprawdziwa, zawsze jakaś wina leży i po tej, i po tamtej stronie - powiedział Pieronek.
- Spodziewajmy się, że jeżeli przesłanie przyniesie efekty w sferze religijnej, chociażby tylko w jakimś procencie, to jednak będzie to miało dobry wpływ na politykę. Jeżeli ludzie są między sobą życzliwi, to ci, którzy kierują państwami, też muszą się z tym liczyć - dodał
mp, pap