"Przeanalizowaliśmy wydatki, jakie musi ponieść polska rodzina w związku z wysłaniem jednego dziecka do szkoły. Wnioski są zatrważające - obawiamy się, że wielu polskich rodzin nie będzie stać na te wydatki, które są konieczne do tego, by dziecko mogło funkcjonować w szkole" - podkreśliła Wróbel na konferencji prasowej w Sejmie.
Według niej, komplet podręczników do szkoły podstawowej kosztuje ok. 400 złotych; do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - do 500 złotych; do techników - nawet 600 złotych. Jak zauważyła posłanka SP, oprócz podręczników, rodzice muszą kupić też przybory szkolne. - Jak się okazuje, średnio to może być - w zależności od tego, czy dziecko już ma plecak, czy go nie ma - dodatkowo od 200 do 400 złotych - powiedziała Wróbel.
Koszty te są jeszcze większe, gdy w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko w wieku szkolnym. - W związku z tym, my obawiamy się, że bardzo wiele dzieci będzie funkcjonowało w szkołach bez podstawowych pomocy i bez podręczników. I tutaj niestety dotychczasowe doświadczenia, które mamy analizując polski system edukacji, są doświadczeniami złymi - mówiła Wróbel.
Jej zdaniem, pomoc, jaką państwo obecnie oferuje najbiedniejszym rodzinom, jest zbyt niska. "Żeby otrzymać zwrot przynajmniej części kosztów na wyprawkę szkolną, trzeba najpierw te podręczniki zakupić. Poza tym, jeśli idzie o pomoc finansową, to ona nie zaspokaja wszystkich potrzeb rodziny w 100 proc., bo o ile zestaw podręczników w podstawówce może kosztować do 400 złotych, o tyle pomoc z tytułu wyprawki szkolnej, to jest około 180 złotych" - zaznaczyła posłanka SP.
Jak dodała, niemożliwe w tym roku będzie też wykorzystanie podręczników z roku poprzedniego, z uwagi na zmianę podstawy programowej.
"W związku z tym apelujemy do Ministerstwa Edukacji Narodowej o pilne przyspieszenie prac nad programem związanym z tworzeniem podręcznika elektronicznego, który powinien być darmowy dla wszystkich uczniów uczęszczających do wszystkich typów szkół w Polsce. Zakończenie tego programu przewidywane jest na rok 2014, my uważamy, że już od przyszłego roku szkolnego podręczniki w formie elektronicznej powinny być dostępne dla dzieci i młodzieży" - podkreśliła Wróbel.
Posłanka upomniała się też o podniesienie kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymywania pomocy społecznej. Rząd zdecydował już w maju tego roku o podwyższeniu od października 2012 r. progów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Zaproponowano, aby do uzyskania takiego wsparcia uprawniał dochód na osobę w rodzinie w wysokości 456 zł (obecnie jest to 351 zł). W przypadku osoby samotnie prowadzącej gospodarstwo domowe kryterium dochodowe ustalono na 542 zł (aktualnie 477 zł). Rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie 1 października.eb, pap