- Ponieważ uważam, że ta kwestia dotyczy wyłącznie mnie a nie Platformy Obywatelskiej, złożyłam rezygnację z funkcji skarbnika w tejże delegacji - powiedziała Handzlik. - Nie zamierzam tym oskarżeniem w jakikolwiek sposób rzutować na dobre imię delegacji - dodała. Europosłanka stwierdziła, że "jeżeli będzie taka decyzja", to w związku z podejrzeniami zawiesi swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej.
"Ja sama powinnam sprawę wyjaśnić"
- Uważam, że to jest przedziwna sprawa, którą bardzo szybko ja sama powinnam wyjaśnić - oświadczyła. Tłumaczyła, że "nie miała w ręku" 1400 euro, o których przywłaszczenie jest podejrzana i że może chodzić o błąd księgowy. - Jeżeli był jakiś błąd, to ja domniemywam, że to jest jakiś zwykły błąd, który każdemu mógł zdarzyć się przy ewentualnym wypełnianiu dokumentów - powiedziała.
Wniosek o uchylenie immunitetu
Radio RMF FM podało, że w lipcu zastępca prokuratora generalnego podpisał wniosek do szefa PE Martina Schulza o uchylenie immunitetu Handzlik. Według stacji, miała ona wziąć pieniądze na kurs językowy, na którym się nie pojawiła. Sprawę wykrył unijny urząd ds. walki z nadużyciami OLAF, który po wstępnej analizie przekazał dokumentację do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. To ona wystąpiła o uchylenie immunitetu.
"Zdecydował całokształt materiału dowodowego"
Szefowa wydziału tej prokuratury ds. przestępczości gospodarczej prok. Katarzyna Jakacka nie chciała ujawnić, jakie konkretnie dowody pozwoliły na wystąpienie do PE. - Zdecydował całokształt materiału dowodowego - powiedziała. Podkreśliła, że na obecnym etapie postępowania nie może podać żadnych szczegółów. Jakacka ujawniła, że zarzut usiłowania wyłudzenia postawiono asystentowi europosłanki.
Bez uchylenia immunitetu członkowi PE nie można postawić formalnego zarzutu.
Handzlik jest od 2004 r. posłanką do Parlamentu Europejskiego, wybraną z województwa śląskiego z listy PO.
zew, PAP