"W dyskusji posłowie klubu parlamentarnego PiS podkreślali potrzebę realizacji tego priorytetu jako uzupełnienia systemu sojuszniczego oraz ścisłej współpracy w tym zakresie ze Stanami Zjednoczonymi. Zwracali uwagę na konieczność wzmocnienia mechanizmu finansowania programu oraz uwzględnienia w jego realizacji polskiego przemysłu obronnego" - głosi komunikat BBN.
Bartosz Kownacki z PiS powiedział po spotkaniu, że posłowie PiS z zainteresowaniem przysłuchiwali się wystąpieniu szefa BBN. - Stanowisko PiS jest takie, że opowiadamy się za silną armią i niezależnie od wszystkich sojuszy, musimy mieć świadomość, że Polska musi zawsze móc liczyć na siebie - powiedział poseł PiS. Dlatego - jak dodał - projekt jest wart rozważenia, ale trzeba sobie odpowiedzieć na szereg pytań, np "w jakim zakresie na tym projekcie skorzysta polski przemysł zbrojeniowy".
Proponowana przez prezydenta nowelizacja przewiduje, że modernizacja systemu obrony powietrznej, polegająca na wyposażeniu jej w środki obrony przed atakiem rakietowym, byłaby finansowana w ramach 1,95 proc. PKB przeznaczanych na obronność, bez dodatkowych obciążeń dla budżetu. Na obronę przeciwrakietową byłyby przeznaczane środki z corocznego przyrostu budżetu MON wynikającego ze wzrostu PKB.
PAP, arb