Większość posłów opowiedziała się w środowym głosowaniu przeciwko liberalizacji przepisów dotyczących aborcji, odrzucając projekt autorstwa Ruchu Palikota, który dopuszczał przerwanie ciąży w pierwszych 12 tygodniach. Posłowie opowiedzieli się natomiast za dalszymi pracami nad projektem autorstwa Solidarnej Polski, który przewiduje zakaz aborcji ze względu na upośledzenie płodu. - Przyjęliśmy pewne rozwiązania, które były wyważone w połowie lat 90. Warto poszerzać pole wiedzy, edukacji, ale trudno sobie wyobrazić, że rozwiązania prawne rozwiążą wszystkie problemy - powiedział Pawlak, odnosząc się na środowej konferencji prasowej do wyniku tych głosowań.
Ocenił, że "obecne ustawodawstwo nikogo nie skłania do dramatycznych decyzji związanych z dylematami, które dotykają rodziców w bardzo trudnych sytuacjach". "Nie ma żadnego prawnego przymusu i tak na koniec pozostaje ta decyzja w sumieniu matki i ojca, którzy mają w takich sytuacjach bardzo dramatyczny wybór" - uważa Pawlak. Jak dodał, "wchodzenie z regulacjami prawnymi w te obszary budzi zawsze sporo kontrowersji i wątpliwości".
Pawlak zapewnił, że "w sprawach światopoglądowych w PSL nie ma dyscypliny, a posłowie kierują się sumieniem".
Według prezesa PSL środowe głosowanie pokazuje, że "możliwość odbicia PO w lewo jest znacznie mniejsza niż wielu teoretyków sobie wyobrażało". - W tej kadencji rysuje się dość trwała sytuacja koalicji PO i PSL, ponieważ mamy mocne centralne spojrzenie na politykę, na sprawy gospodarcze i poniekąd podobne spojrzenie na sprawy dotyczące tak trudnych zagadnień - powiedział wicepremier.eb, pap