Czeski prezydent przyjechał do Polski z oficjalną wizytą. Klaus kończy swą drugą i zarazem ostatnią kadencję na stanowisku prezydenta - w styczniu przyszłego roku w Republice Czeskiej odbędą się pierwsze bezpośrednie wybory głowy państwa. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim czeska para prezydencka została podjęta oficjalnym obiadem wydanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i małżonkę Annę. - Stosunki polsko-czeskie wymagały długotrwałych wysiłków, pracy na rzecz zbudowania przyjaźni. To kucie relacji polsko-czeskich nie przebiegało zawsze łatwo, ale dzisiaj widać dobre jego efekty - powiedział polski prezydent. Przypomniał, że Klaus był w Polsce 13 razy, a on sam spotkał się z nim siedmiokrotnie.
Zdaniem Bronisława Komorowskiego o obecnym, dobrym stanie relacji między obydwoma państwami świadczą m.in. sondaże opinii publicznej, które wskazują, że "coraz bardziej się lubimy, cenimy, chcemy być coraz bliżej siebie". Klaus podkreślił z kolei, że Polska była i jest dla Czech "wyjątkowa ważnym sąsiadem". Ocenił przy tym, że aktualny stan relacji polsko-czeskich jest bardzo pozytywny. - Przeżywamy okres rekordowych obrotów handlowych, wzrasta zakres inwestycji, kwitnie wymiana kulturalna, współpraca transgraniczna, turystyka - wymieniał prezydent Czech. Klaus zaznaczył, że cieszy go ten "dwudziestoletni, wznoszący trend we wzajemnych relacjach i wierzy, że on się utrzyma". - Jestem przekonany, że czesko-polskie relacje, które nam wszystkim tak leżą na sercu, mają przed sobą obiecującą przyszłość, duży potencjał - podkreślił Klaus. - Życzę nam wszystkim, aby ten potencjał został wykorzystany. Życzę nam, abyśmy potrafili nasze wspólne interesy forsować, abyśmy się rozumieli i znajdowali wspólne stanowiska na arenie międzynarodowej - dodał czeski prezydent.
Zdaniem Klausa Polska i Czechy powinny "poważnie zajmować się wydarzeniami w UE". Według czeskiego prezydenta, zachowanie własnej waluty pozwoliło Polsce i Czechom stosunkowo skutecznie obronić się przed skutkami kryzysu gospodarczego w UE. - Nie wierzę, że nasze problemy może rozwiązać za nas potężny sąsiad lub Bruksela. Nie wierzę, że warto za wszelką cenę dążyć do utrzymania narzędzi takich, które jawnie zawiodły i doprowadziły do kryzysu, takie jak wspólna europejska waluta - powiedział Klaus. Wyraził przy tym przekonanie, że w tej kwestii polskie i czeski interesy są identyczne.
PAP, arb