Wraz z Polską do Unii mają wówczas przystąpić: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.
Ofertę finansową dla krajów kandydujących zebrani na szczycie szefowie państw Piętnastki i ich ministrowie spraw zagranicznych rozpatrzą w czwartek. Większość z nich twierdzi, że to, co proponują Duńczycy, to już wszystko, na co stać Unię.
Niemcy i Holandia oficjalnie utrzymują, że propozycja kończącej unijne przewodnictwo Danii jest zbyt szczodra, ale według wielu dyplomatów "w ostatniej sekundzie" negocjacji Berlin zgodzi się na nią i nawet jeszcze coś dołoży.
Gospodarz szczytu, duński premier Anders Fogh Rasmussen będzie gościł w Kopenhadze nie tylko przywódców Piętnastki, ale także dziesięciu krajów kandydujących do członkostwa w roku 2004, Rumunii i Bułgarii, które chcą do wspólnoty wstąpić w roku 2007 oraz Turcję, która chce w końcu skłonić Unię do wyznaczenia daty rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. Delegacji Polski będzie przewodniczył premier Leszek Miller.
W kopenhaskim centrum konferencyjnym Bella Center pojawią się także przewodniczący Konwentu Europejskiego Valery Giscard d'Estaing, i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szczyt zakończy w piątek wieczorem pamiątkowe zdjęcie rodzinne i przyjęcie u królowej Małgorzaty II. Duńczycy podkreślają jednak, że w razie konieczności są gotowi przedłużyć obrady o tyle, ile będzie trzeba.
***
Polska obstaje przy ośmiu postulatach. Cztery zasadnicze to: wyższe rekompensaty budżetowe, większy limit produkcji mleka, "maksymalny" poziom dopłat i niższy VAT na gotowe mieszkania.
Poinformowała o tym polskich dziennikarzy w Kopenhadze Ewa Haczyk, rzeczniczka minister ds. europejskich Danuty Huebner. Będzie ona rzeczniczką polskiej delegacji na rozpoczynającym się w czwartek szczycie w Kopenhadze.
Pozostałe cztery, drobniejsze postulaty to wyższa kwota (limit) produkcji izoglukozy, utrzymanie możliwie najniższej stawki VAT na maszyny rolnicze, większa powierzchnia bazowa upraw polowych i większy plon referencyjny zbóż służące do wyliczania dopłat bezpośrednich należnych polskim rolnikom.
les, pap