Yared został w Polsce po mistrzostwach świata juniorów młodszych w Bydgoszczy w 1999 roku. Od strony szkoleniowej (i nie tylko) zaopiekowała się nim Polonia Warszawa. Etiopczyk odwdzięczył się najlepszymi w kraju w 2002 roku wynikami w gronie juniorów na dystansach 800 m (1.48,27) i 1500 m (3.42,28).
31 stycznia firma Elite Cafe podpisała kontrakt z Polonią dotyczący wsparcia sekcji lekkoatletycznej klubu, a przede wszystkim Yareda Shegumo. Dodatkowe środki finansowe pozwolą pokryć koszty przygotowań i startów w sezonie halowym oraz letnim etiopskiego zawodnika.
"Patrząc na rezultaty osiągane przez Yareda możemy oczekiwać naprawdę dobrych startów tego zawodnika już wkrótce" - ocenił rzecznik prasowy Grupy Lekkoatletycznej Elite Cafe Artur Partyka. - Poprzez nasze wsparcie chcemy jemu pomóc, aby trenował z dużo większym komfortem psychicznym. To nowa forma działalności sponsorskiej firmy, którą wielokrotnie zapowiadaliśmy. Zamierzamy wspierać nie tylko zawodników o wielkich nazwiskach, ale też mało znanych, a utalentowanych sportowców, którzy bez pomocy nie potrafiliby się wzbić ponad przeciętność".
"Yared Shegumo nie został włączony do Grupy Lekkoatletycznej Elite Cafe, jednak nie jest to wykluczone w przyszłości" - dodał Partyka.
"Formalnie Shegumo nadal jest Etiopczykiem, z prawem czasowego pobytu w naszym kraju, ale ubiega się o obywatelstwo - poinformował jego trener Grzegorz Wrona. - Procedura trwa. Jest prawdopodobne, że w młodzieżowych mistrzostwach Europy, które w lipcu odbędą się w Bydgoszczy, Yared wystartuje już jako Polak".
Najsłynniejszym naturalizowanym Polakiem jest były nigeryjski piłkarz Emmanuel Olisadebe; znany i lubiany jest też koszykarz Joe McNull - wcześniej Amerykanin.
Najsłynniejszym na świecie biegaczem, który zmienił kraj, jest rekordzista świata na 800 m - obecnie Duńczyk, a wcześniej Kenijczyk - Wilson Kipketer. Kolejni to Francis Obikwelu - sprinter, który przywędrował do Portugalii z Nigerii czy najszybszy maratończyk świata Khalid Khannouchi - Amerykanin urodzony w Maroku.
sg, pap