Komisja ma zająć się "monitorowaniem spraw cywilnych i karnych, wytoczonych wydawnictwu Presspublica i jego zarządowi, wydawcy dziennika +Rzeczpospolita+". Było ich - według AMJ - kilkanaście.
Egbert Dommering (jeden z dwóch powołanych do udziału w komisji ekspertów prawa międzynarodowego) nazywa to próbą przejęcia kontroli nad zawartością dziennika przez rządzącą większość polityczną".
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota od połowy 2000 r. zajmuje się sprawą umów zawartych przez "Presspublikę" ze spółką Warszawa Print. Wniosek złożyło Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita", polski udziałowiec "Presspubliki". Oskarżyło ono dwóch członków zarządu spółki o podpisanie "korzystnej dla strony norweskiej, natomiast niekorzystnej dla PPW umowy dzierżawy".
W lutym ubiegłego roku prokurator postawił trzem członkom zarządu "Presspubliki" zarzut niedopełnienia obowiązków przez zawarcie niekorzystnych umów. Zabrano im paszporty, uniemożliwiając wyjazdy za granicę i nakazano co miesiąc stawiać się na policji. W czerwcu 2002 członkowie ci odzyskali paszporty, dzięki poręczeniu szefów mediów komercyjnych.
Sprawa wzbudziła liczne protesty mediów i polityków, uważających, że chodzi o naciski na jednego z udziałowców, mające prowadzić do podporządkowania sobie tej gazety przez rząd Leszka Millera. Była nawet wymieniona w raporcie przyjętym pod koniec stycznia przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. W raporcie Polska znalazła się (obok Azerbejdżanu, Białorusi, Chorwacji, Rosji i Ukrainy) w grupie krajów, którym zarzucono "nękanie prawne" mediów.
em, pap