Za najlepszą rolę kobiecą w filmie Stephena Daldry "The hours" nagrodzono australijską aktorkę Nicole Kidman, a za najlepszą rolę męską Brytyjczyka Daniela Day-Lewisa za kreację w filmie Martina Scorsese "Gangs of New York".
Za drugoplanowe role nagrody otrzymali Catherine Zeta- Jones za musical "Chicago" i Christopher Walken za film "Złap mnie, jeśli potrafisz".
W sobotę we Francji rozdano Cezary, uznawane są za europejskie odpowiedniki Oscarów.
"Pianista zebrał siedem nagród Francuskiej Akademii Filmowej, najwięcej spośród nominowanych do nich filmów. Film uznano najlepszym francuskim filmem roku; Roman Polański dostał Cezara za reżyserię; Adrien Brody (odtwórca roli Szpilmana) w kategorii najlepszego aktora; Wojciech Kilar za muzykę; Paweł Edelman za zdjęcia; Allan Starski za scenografię; oraz Jean-Marie Blondel, Gerard Hardy i Dean Humphreys za dźwięk.
Pozostałe Cezary przyznano: Isabelle Carre ("Se souvenir des belles choses") w kategorii najlepsza aktorka; Karin Viard ("Embrassez qui vous vous voudrez") w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa i Bernardowi Le Coq ("Se souvenir des belles choses") w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.
Za najlepszą aktorkę debiutantkę uznano Cecile de France ("L'auberge espagnole"), a za najlepszego aktora debiutanta - Jean-Paul Rouve ("Monsieur Batignole").
Najlepszy film zagraniczny to "Bowling for Columbine" (reż. Michael Moore), zaś najlepszy film Unii Europejskiej: "Porozmawiaj z nią" (reż. Pedro Almodovar).
Cezara za najlepszy scenariusz otrzymali Costa-Gavras i Jean-Claude Grumberg ("Amen"); za najlepszy debiut reżyserski Zabou Breitman ("Se souvenir des belles choses"); za najlepsze kostiumy: Philippe Guillotel, Tanino Liberatore i Florence Sadaune ("Asterix i Obelix: Misja Kleopatra") oraz za najlepszy montaż Nicolas Philibert ("Etre et avoir").
Nagrodę Francuskiej Akademii Filmowej za najlepszy film krótkometrażowy otrzymał obraz "Peau de vache" (reż. Gerard Hustache-Mahieu).
Ponadto, honorowymi Cezarami zostali wyróżnieni Meryl Streep, Spike Lee i Bernardette Lafont.
Ceremonia wręczenia Cezarów odbyła się w sobotę w paryskim Theatre du Chatelet.
*** Film Polańskiego ma też siedem nominacji do tegorocznych Oscarów, a także siedem nominacji do brytyjskich nagród filmowych BAFTA.
Pasmo sukcesów "Pianisty" rozpoczęło się w ubiegłym roku na festiwalu w Cannes, gdzie film zdobył Złotą Palmę. Obraz powstał w koprodukcji brytyjsko-francusko-niemiecko-polskiej.
"Pianista" - określany przez Polańskiego jako najważniejszy film w jego karierze - powstał na podstawie wspomnień z czasów wojny polskiego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia, Władysława Szpilmana (1911-2000) pod tym samym tytułem.
Akcja filmu rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku - Szpilman (Adrien Brody) pracował wówczas w Polskim Radiu, wypełniając audycje tzw. tłem muzycznym, czyli grą na fortepianie. Po wkroczeniu do Warszawy Niemcy wprowadzili restrykcje wobec ludności żydowskiej, m.in. nakaz noszenia opasek z gwiazdą Dawida, ustępowania Niemcom przejścia na chodnikach, zakaz wstępu do parków. Potem umieścili Żydów za murami getta. Szpilman trafił tam z całą swoją rodziną.
W getcie zaczął pracować jako pianista w kawiarni. Cudem uniknął deportacji z getta do obozu zagłady - z tłumu zmierzającego do wagonów wyciągnął go znajomy żydowski policjant. Tragicznego losu nie uniknęła jednak jego rodzina - rodzice, brat, dwie siostry.
Potem Szpilman pracował na budowie. Przed powstaniem w getcie udało mu się wydostać na tzw. aryjską stronę. W znalezieniu ukrycia pomogli mu polscy przyjaciele. Udało mu się przetrwać Powstanie Warszawskie. Po upadku powstania, w zrujnowanej Warszawie, znalazł schronienie w zniszczonej willi - nieświadom, że mieściła się tam kwatera wojsk niemieckich. Przyłapał go tam niemiecki kapitan - Wilm Hosenfeld (Thomas Kretschmann). Dowiedziawszy się, że Szpilman jest pianistą, Niemiec kazał mu zagrać na znajdującym się w willi fortepianie. Przekonawszy się, że Szpilman nie kłamał, niemiecki kapitan zaopatrzył go w jedzenie i dał mu płaszcz. W ten sposób, dzięki muzyce Szpilman uratował życie.
em, pap