"Ten wariant nie został przyjęty. Strona rosyjska podkreśliła zasadę wzajemności" - powiedział Skolimowki, który przewodniczył delegacji omawiającej przez ostatnie dwa dni w Moskwie warunki wprowadzenia 1 lipca ruchu wizowego między Polską i Rosją.
"Wariant ukraiński", który proponowała strona polska, polegać miał na tym, że Rosja odstąpiłaby od wprowadzania wiz dla Polaków, w zamian za co polskie wizy dla Rosjan wydawane byłyby bezpłatnie. Takie model obowiązywać będzie w naszych stosunkach z Ukrainą.
Polskie konsulaty będą w stanie wydać rocznie do 350 tys. wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej - poinformował w środę po dwudniowych negocjacjach w Moskwie przedstawiciel polskiego MSZ.
"Generalnie oceniam, że na terenie Rosji będziemy wydawać rocznie do 350 tysięcy wiz" - powiedział dyrektor Departamentu Konsularnego i Polonii w polskim MSZ Janusz Skolimowski.
Dodał, że w czasie rozmów z rosyjską delegacją, kierowaną przez szefa Departamentu Służby Konsularnej MSZ Władimirem Kotnienowem, ustalił, że oba kraje będą wydawały roczne wizy wielokrotne. Uprawnione do nich będą osoby, które wykażą potrzebę podróżowania między obu krajami.
Skolimowski przyznał, że obie strony nie ustaliły na razie ceny wizy. Dodał jednak, że sprecyzowano kategorię osób, które będą otrzymywały wizy bezpłatnie. Będą to m.in. członkowie oficjalnych delegacji, studenci, młodzież do 16 roku życia, emeryci, inwalidzi i osoby odwiedzające groby bliskich.
les, pap