"Zewnętrzne, współczesne zagrożenia nie przychodzą do nas z Unii, ponieważ są już w Polsce obecne" - powiedział redaktor naczelny wydawanego przez jezuitów prestiżowego "Przeglądu Powszechnego", o. Oszajca.
Jezuita ostrzegał katolików w Polsce przed zamykaniem się "jak ostryga w muszli", ponieważ rodzi to niebezpieczeństwo, że "stworzymy świat bez Boga i Boga bez świata".
Laicyzacja - powiedział Oszajca - nie musi być zawsze czymś złym, bo "jeśli prowadzi do deklerykalizacji, to jest to nam potrzebne i zgodne z duchem Soboru Watykańskiego II". "Największym zagrożeniem dla Koscioła możemy być my sami, my chrześcijanie", jeśli w porę nie zdołamy przystosować Kościoła do podjęcia przezeń nowych wyzwań - podkreslił Oszajca.
Na zakończenie plenarnych obrad spotkania "Quo vadis Europo?" nazwanego "czwartym zjazdem gnieźnieńskim" jego uczestnicy - mimo wcześniejszych burzliwych obrad poparli wysiłki Polski zmierzające do integracji z UE w "Apelu do Europy".
W ślad za Ojcem Świętym Janem Pawłem II opowiadamy się za wspólną Europą łączącą kulturę i duchowość tradycji Wschodu i Zachodu - głosi apel.
Uczestnicy zjazdu oczekują spełnienia nadziei, że "Europa będzie oddychała oboma płucami" i "nie zabraknie w niej świadectwa chrześcijańskiego".
Przesłanie podkreśla potrzebę budowy wspólnego zaufania i powołują się na słowa papieża, który wzywał do tworzenia wielkiej Europy wspólnoty ducha".
Apel podkreśla również, że w budowaniu wspólnej Europy nie można ograniczać się do wymiaru ekonomicznego, lecz trzeba dbać także o jej wymiar moralny i etyczny.
"Zwracamy się do Parlamentu Europejskiego o uchylenie rezolucji wzywających do wprowadzenia w UE swobody aborcji oraz zrównania konkubinatów, w tym związków osób tej samej płci, z małżeństwem, a także o rezygnację z finansowania aborcji w krajach trzeciego świata z funduszy UE" - zaapelowali uczestnicy spotkania.
Autorzy apelu pragną, aby w preambule do konstytucji europejskiej "znalazł się zapis odnoszący się do religijnego i kulturowego dziedzictwa Europy." Uważają także za niezbędne "zagwarantowanie autonomii ustawodawstwa krajowego państw członkowskich w dziedzinie moralności i kultury."
em, pap