Ponadto osoby prowadzące działalność gospodarczą po kilku miesiącach od wejścia w życie NFZ będą opłacać składki na ubezpieczenie społeczne na podstawie deklarowanych dochodów, nie mniej jednak niż od 75 proc. średniego wynagrodzenia. Ta zmiana również - jego zdaniem - powinna zaowocować większymi wpływami do funduszu.
Podkreślił jednak, że pieniądze te trafią do przychodni i szpitali, które do końca marca podpiszą umowy z kasami chorych.
"Narodowy Fundusz Zdrowia, który 1 kwietnia powstanie w miejsce kas chorych, nie będzie mógł podpisać żadnego aneksu ani umowy, bez przeprowadzenia pełnej procedury konkursowej. Trwa ona co najmniej kilka miesięcy" - przestrzegał.
Tymczasem w Wielkopolsce połowa szpitali nie podpisała jeszcze kontraktów z Wielkopolską Regionalną Kasą Chorych; na 73 działające szpitale 36 nie ma takich umów. Również w całym kraju część dyrektorów szpitali nie godzi się na proponowane - niższe niż w 2002 roku - kontrakty, w obawie, że spowoduje to obniżenie jakości świadczonych przez szpitale usług.
em, pap