"Lotnictwo, lotnicy, samoloty, to jest to, co zawsze nie uznawało granic. Przestworza były otwarte i powinny być otwarte. Oni byli pierwszymi, którzy przywozili wieści z różnych stron świata, a przede wszystkim tę wiadomość - że warto być razem, warto działać wspólnie. Warto łączyć to, co jest podzielone, warto korzystać z tej wielkiej różnorodności, jaka jest w świecie, jaka jest w Europie" - powiedział Kwaśniewski otwierając piknik.
"Wierzę, że stąd - z Góraszki - również będą płynęły zachęty do udziału w referendum i do odważnego wejścia do Wspólnoty Europejskiej, co jest już na wyciągnięcie dłoni" -powiedział prezydent.
Uczestnicy pikniku w Góraszce mogą oglądać sławny samolot pasażerski i transportowy zabytkowy Tante Ju - Ciotka Ju- Junkers Ju-52/3m, charakterystyczny trzysilnikowy samolot z poszyciem z blachy falistej. Wyprodukowany w 1936 roku okaz Fundacji Deutsche Lufthansa przeleciał nad lotniskiem, na którym z powodów technicznych nie może lądować.
W locie zaprezentowały się też wyprodukowany w 1910 roku Bleriot XI, zapowiadany jako jeden z najstarszych samolotów na świecie i odrestaurowane samoloty szkolne Bies. Manewry w powietrzu wykona jeden z największych śmigłowców świata, należący do Bundeswehry Sikorsky CH-53G oraz replika słynnego myśliwskiego trójpłatowego Fokkera Dr I. Pokazy akrobacji wykonają mistrzowie świata - szybowcem Jerzy Makula, a samolotem Węgier Peter Besenyei.
Oprócz maszyn latających, w Góraszce można na ziemi obejrzeć maszyny prezentowane przez Muzeum Lotnictwa z Krakowa i warszawskie Muzeum Wojska Polskiego oraz samoloty przywracane do lotu przez fundację "Polskie Orły", m.in. MiG-i i Messerschmitt Bf- 109 G6.
Atrakcje pikniku, to nie tylko samoloty. Oficjalne otwarcie uwieńczyła grupa skoczków spadochronowych, wykonujących skoki z precyzyjnym lądowaniem, planowane są loty balonów.
Stołeczna komenda policji zorganizowała zaś pokazy psów. Można też obejrzeć historyczne samochody, prezentowane będą również motocykle Harley-Davidson.
Dochód z imprezy (bilet wstępu kosztuje 20 zł) fundacja "Polskie Orły" przeznacza m.in. na darowizny dla lotników, którzy ucierpieli w służbie, dla wdów i dzieci lotników, którzy zginęli w katastrofach oraz inne cele dobroczynne.
em, pap