Minister wprowadził zmiany do załącznika numer jeden rozporządzenia z grudnia 2002 w sprawie kontyngentów taryfowych na przywóz niektórych towarów pochodzących z Republiki Czeskiej, Republiki Słowackiej, Republiki Węgierskiej, Rumunii, Republiki Słowenii i Republiki Bułgarii.
Po zmianie, stawka preferencyjna w wysokości 21 proc. obowiązująca w ramach kontyngentu na przywóz piwa z Republiki Czeskiej wzrasta do poziomu stosowanego w taryfie celnej, czyli do 35 proc. - minimum 0,35 EUR/kg.
Według MGPiPS, "działanie to było konsekwencją niewypełnienia przez stronę czeską postulatów, z którymi delegacja polska zwróciła się podczas konsultacji 1 kwietnia. Pomimo ostrzeżeń o możliwości podjęcia przez Polskę procedur retorsyjnych, Republika Czeska nie zdecydowała się wycofać z zastosowanych wobec importu polskiej wieprzowiny środków ochronnych".
Wprowadzenie tych zmian jest zgodne z polskimi zobowiązaniami wynikającymi z Układu Europejskiego, Umowy CEFTA (Środkowoeuropejska Umowa o Wolnym Handlu) i pozostałych Umów SWH (Strefy Wolnego Handlu) oraz z przyjętymi przez Polskę zobowiązaniami na forum WTO - Światowej Organizacji Handlu.
Ministerstwo szacuje, że w związku ze zmianą opłat celnych dla czeskiego piwa, zwiększą się wpływy do budżetu o około 1,44 mln zł. "Przede wszystkim jednak wycofanie preferencji w imporcie piwa powinno poprawić sytuację krajowych producentów tego towaru" - ocenia resort.
Polski rynek piwa pod względem wielkości zajmuje piąte miejsce w Europie. W 2002 roku Polacy wypili 26,5 mln hektolitrów piwa.
Z danych Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, skupiającego największych polskich producentów tego napoju wynika, że w 2002 roku import piwa do Polski wyniósł ponad 230 tys. hektolitrów, co stanowi 1,5 proc. piwa na polskim rynku.
em, pap