Centralne obchody "Dnia Papieskiego" w Warszawie rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele św. Krzyża.
"Pamiętamy słowa papieża z pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku, kiedy mówił: +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi+" - przypomniał Glemp. Ale - zaznaczył - wprowadzenie w życie tej odnowy należy do nas, a "często brakuje nam mądrości, bo zapatrzyliśmy się w majętności, w zdobywanie sobie dobrodziejstw, zasobów, nie zawsze uczciwie" - mówił podczas homilii w warszawskim kościele Matki Bożej Łaskawej prymas Polski, kardynał Józef Glemp. Mówił też o potrzebie jedności i większego zaufania Opatrzności Bożej.
Pontyfikat Jana Pawła II niesie ze sobą wielkie zobowiązanie dla obecnego pokolenia Polaków - podkreślał w Lublinie tamtejszy metropolita abp Józef Życiński. "To są dni wielkie. W historii Kościoła tylko nasze pokolenie doświadczyło tej łaski papieża- Polaka. To niesie dla nas wielkie zobowiązanie, którego nie wolno nam zredukować do poziomu wzruszeń" - mówił. Wezwał do "konsekwentnego i radykalnego" budowania świata wartości, który papież "ukazuje codziennie słowem i przykładem".
Przez cały dzień blisko 100 tys. wolontariuszy w kraju zbierało pieniądze na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich regionów Polski w ramach akcji pod hasłem "Dzielmy się miłością", zorganizowanej przez Fundację Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która jest organizatorem Dni Papieskich.
W niedzielnym koncercie w warszawskiej Operze Narodowej, wystąpiło 300. artystów, m.in. Arka Noego, siostry Steczkowskie i Anna Maria Jopek. Był to dar wykonawców i organizatorów dla Papieża z okazji 25-lecia pontyfikatu. Wśród publiczności byli m.in. kardynał Giovanni Battista Re i marszałek Sejmu Marek Borowski.
Uroczyste procesje, msze św. i koncerty odbywały się w całej Polsce. Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło na krakowskim Rynku w wieczornym koncercie "Przystanek nadziei", którego gospodarzem był zespół Raz Dwa Trzy. Wystąpili w nim: Anna Szałapak, Beata Rybotycka, Iwona Loranc, Leszek Długosz, Grzegorz Turnau, Edward Linde Lubaszenko, zespół Kroke i inni.
W Częstochowie w sobotę wieczorem na placu Biegańskiego setki częstochowian uczestniczyło w Apelu Jasnogórskim. Specjalnie z okazji Apelu, na plac, w asyście straży miejskiej, przeniesiono kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Obchody uświetni tam jeszcze koncert zespołu Golec uOrkiestra, a wieczorny Apel Jasnogórski w kaplicy cudownego obrazu będzie transmitowany w TVP.
Bezdomni mieszkający w domu "Betlejem" w Jaworznie (Śląskie) przygotowali premierę monodramu opartego na "Tryptyku Rzymskim" Jana Pawła II. Od pewnego czasu we wspólnocie mieszka bowiem aktor współpracujący z Teatrem Powszechnym w Radomiu, Mirosław Samsel. Razem z innymi mieszkańcami domu przygotował oprawę muzyczną, światło i przeźrocza, które są wyświetlane w czasie monodramu.
W rodzinnym mieście Jana Pawła II parę tysięcy wadowiczan uczestniczyło wieczorem w koncercie na rynku. Pomimo przenikliwego chłodu, mieszkańcy Wadowic wybornie się bawili przy muzyce m.in. Brathanków. Pełne wadowiczan były także kafejki i miejskie uliczki, a sporą popularnością cieszyły się już słynne "papieskie kremówki". Wszyscy czekali na telemost i słowa papieża.
W program obchodów wpisało się też sobotnie rozdanie nagród Totus 2003, przyznanych przez Fundację Episkopatu "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Otrzymali je: albertynka, siostra Małgorzata Chmielewska, redaktor naczelny magazynu "Integracja" Piotr Pawłowski, Katolicka Agencja Informacyjna, fotografik Adam Bujak oraz dominikanin oraz o. Andrzej Bujnowski. Totusa medialnego otrzymał zespół twórców filmu "Edi" za stworzenie filmu który stanowi "swojego rodzaju wyznanie wiary w człowieka, który pomimo życia na marginesie społecznym przechowuje prawdę o nas, o tym, że możliwe jest dobro". W dziedzinie pracy charytatywnej przyznano też wyróżnienie specjalne dla Marii i Teresy Sawickich z Krakowa, które od 20 lat we własnym domu gotują obiady dla potrzebujących. Korzysta z nich codziennie 100 biednych i bezdomnych.
Na uniwersytetach: Jagiellońskim i Warszawskim zorganizowano konferencje poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. Podobnie w Seminarium Duchownym w Kielcach. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowały dla papieża specjalną 900-stronicową księgę, oprawiona w białą skórę. Znajdują się w niej 63 referaty, poświęcone różnym aspektom papieskiego pontyfikatu. Nadesłali je m.in. arcybiskup Paryża kardynał Jeana-Marie Lustiger, patriarcha Wenecji arcybiskup Angelo Scoli i papieski biograf George Weigel.
W górach otwarto Małopolski Szlak Papieski - liczy 600 km długości. Jego główna część z Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza ma 227,5 km długości. Przypomina, gdzie Karol Wojtyła wędrował w młodości oraz miejsca, które odwiedzał także już jako Jan Paweł II.
Do Watykanu powędruje liczący 25 m list do Jana Pawła II, który powstawał w bazylice archidiecezjalnej w Łodzi. Zawiera on życzenia zdrowia, 200 lat życia i Błogosławieństwa Bożego.
Papież Jan Paweł II zawierzył w niedzielę wszystkich organizatorów i uczestników obchodów Dni Papieskich Matce Bożej.
em, pap