W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych dowódca generalny gen. broni Mirosław Różański i dowódca amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie gen. broni Frederick Hodges podpisali w poniedziałek deklarację intencji w sprawie współpracy bilateralnej oraz list intencyjny ustanawiający program partnerstwa jednostek wojskowych.
Treść podpisanej deklaracji odwołuje się do zintensyfikowanej kooperacji, trwającej już dwa lata i zapowiada dążenie do jej rozwoju. Dokument zakłada, że jednostki US Army oraz Wojska Polskiego pozostaną dla siebie kluczowymi partnerami w przyszłych operacjach militarnych. Główny wysiłek współpracy Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie oraz Dowództwa Generalnego RSZ będzie skupiony na szkoleniu jednostek i ćwiczeniach oraz doskonaleniu zawodowym oficerów i podoficerów.
Generał Różański wspomniał, że rozmawiał z gen. Hodgesem m.in. o planach zwiększenia częstotliwości wspólnych szkoleń, by dać okazję żołnierzom do zawiązania przyjaznych relacji. -Chcemy je kształtować podczas wspólnych ćwiczeń i szkoleń poligonowych - zaznaczył. Jako wzór generał podał misje w Iraku i Afganistanie.
dgrsz.mon.gov.pl
Galeria:
Podpisanie deklaracji o współpracy US Army i WP
Kontynuacja dobrej współpracy
- Chcemy kontynuować bardzo dobrą współpracę z partnerami ze Stanów Zjednoczonych. Przed nami wiele wspólnych przedsięwzięć. Do najważniejszych należy ćwiczenie Anakonda-2016. Będzie ono wielkim wyzwaniem logistycznym, ale też demonstracją umiejętności współpracy sojuszników przed warszawskim szczytem NATO - powiedział generał Różański.Generał Różański wspomniał, że rozmawiał z gen. Hodgesem m.in. o planach zwiększenia częstotliwości wspólnych szkoleń, by dać okazję żołnierzom do zawiązania przyjaznych relacji. -Chcemy je kształtować podczas wspólnych ćwiczeń i szkoleń poligonowych - zaznaczył. Jako wzór generał podał misje w Iraku i Afganistanie.
Amerykański sprzęt wojskowy w Polsce
Gen. Hodges przywołał plany dyslokacji amerykańskiego sprzętu wojskowego w koszarach polskich jednostek wojskowych od 2016 roku. Zapowiedział, że Dowództwo Wojsk Lądowych USA zamierza przemieścić do Europy sprzęt dla całej ciężkiej brygady– 1200 pojazdów. Spośród nich 600 trafi do Polski (pozostałe do Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Bułgarii). Będzie to wyposażenie dla jednego batalionu operacyjnego (szkolącego się w Polsce i krajach bałtyckich) oraz dla batalionu wsparcia i dowodzenia. - Polska będzie punktem centralnym wzmocnionej rotacyjnej obecności wojskowej US Army w Europie - zapowiedział.dgrsz.mon.gov.pl
Galeria:
Podpisanie deklaracji o współpracy US Army i WP