Dodał, że PO chciałaby, żeby uchwała została przyjęta jeszcze na tym posiedzeniu. - Zakończy to ten ciągnący się od kilku tygodni spór konstytucyjny. Po dwóch wyrokach mamy jasną sytuację prawną. Trzeba teraz zastosować się do wyroków. - powiedział Neumann.
- Naszym zadaniem i celem jako Sejmu jest pilnowanie także przestrzegania prawa przez najważniejsze osoby w państwie. Mówią te osoby, które występują w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, że wyroki jego właściwie nie obowiązują, to apel Sejmu jest jeszcze ważniejszy, żeby wszyscy mieli poczucie, że każdy z nas jest równy wobec prawa, że musi przestrzegać wyroków sądów - argumentował Neumann. Wyraził nadzieję, że "prezydent w końcu przetnie konstytucyjny pat".
Wyrok TK z 3 grudnia
Przypomnijmy, 3 grudnia Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie ws. trybu wyboru przez poprzedni Sejm pięciu sędziów TK. Stwierdzono, że wybór trzech sędziów TK odbył się zgodnie, a dwóch, którzy kadencje mieli zacząć w grudniu, niezgodnie z Konstytucją.
Wyrok TK z 9 grudnia
Przypomnijmy, w dzisiejszym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS za częściowo niekonstytucyjne . Jednocześnie uznał, że tryb uchwalenia nowelizacji był konstytucyjny. TK jednogłośnie orzekł niekonstytucyjność zapisów o: możliwości ponownego wyboru sędziów w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada 2015 r., o tym że osoba wybrana na sędziego TK składa w ciągu 30 dni od wyboru ślubowanie wobec prezydenta RP, a także artykułu o wygaszeniu kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK. Tutaj przeczytać można relację z dzisiejszego posiedzenia TK.