Polski prezydent podkreślił podczas konferencji prasowej, że Ukraina jest wielkim strategicznym partnerem Polski. Zaznaczył też, że suwerenność i niepodległość Ukrainy stanowią dla Polski kwestie kluczowe, toteż nasz kraj uważnie śledzi, jak realizowane są porozumienia mińskie.
Sankcje powinny zostać przedłużone
W jego ocenie ich pełna realizacja stanowić będzie pierwszy krok do pokoju na Ukrainie, dlatego też powinno się do tego z całych sił dążyć. – Stoimy na stanowisku, że także polityka sankcji, która w związku z porozumieniami mińskimi jest realizowana, powinna być kontynuowana. Europa i świat z tych sankcji rezygnować nie powinny – oświadczył prezydent. Dodał, że ma nadzieję, że w najbliższym czasie sankcje zostaną przedłużone. Jak zaznaczył, "stanowisko Polski w tej sprawie jest jasne".
Prezydent Duda zaznaczył, że Polska wspiera ukraińskie dążenia dotyczące ruchu bezwizowego. – Chciałbym, by granica między Polską a Ukrainą była granicą wzorcową, pewną, ale też przyjazną. To nie może być ściana – podkreślił.
Prezydent wspomniał również o rozmowach odnośnie działania prezydenckiego komitetu konsultacyjnego. – Chcielibyśmy, żeby spotkanie tego komitetu odbyło się zaraz po Nowym Roku. Bardzo istotnym elementem będzie powołanie instytucji dialogu, która będzie forum dyskusji i ustalaniu wzajemnych relacji, jeżeli chodzi o kwestie naukowe, kulturalne, ale przede wszystkim, jeżeli chodzi o kwestie historyczne – powiedział prezydent. Zaznaczył, że zaszłości, które miały miejsce w XX wieku, nie powinny kłaść się cieniem na wzajemnych relacjach Polski i Ukrainy.
Gotowość do dzielenia się doświadczeniami
Prezydent zapewnił również o gotowości Polski do dzielenia się z przyjaciółmi z Ukrainy doświadczeniami w budowie państwa demokratycznego i państwa prawa. Prezydent zaznaczył, że Polska ma różne doświadczenia przy reformowaniu kraju. - Przy działalności instytucji publicznych mamy zjawiska i dobre, i takie, które trudno oceniać jako dobre, a o których wprost można powiedzieć, że są złe – mówił prezydent. Andrzej Duda złożył również deklarację, że chciałby, aby Ukraina była obecna na szczycie NATO w lipcu w Warszawie
Wizyta na Ukrainie
Wtorkowa wizyta prezydenta Dudy rozpoczęła się od złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie Para Prezydencka złożyła symboliczny koszyk pod Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933, po czym udała się na zwiedzanie Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu. 14 grudnia wieczorem prezydent złożył wieńce na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni, gdzie spoczywają oficerowie, ofiary zbrodni katyńskiej. Był to pierwszy punkt wizyty.
TVP Info, prezydent.pl, kyevpost.ua
Andrzej Duda na spotkaniu z Petro Poroszenko