Nowa ustawa to zadaniem brytyjskich dziennikarzy "kolejny krok wykonany przez partię rządzącą na drodze do wprowadzenia kompletnie nowych zasad funkcjonowania kraju"
"FT" przypomniał również, że w przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma sprawdzić czy wprowadzone przez PiS zmiany są zgodne z prawem i wartościami UE. – Wiele przemawia za tym, że będziemy zmuszeni do uruchomienia kontroli mechanizmu państwa prawa i postawienia Polski pod nadzorem – powiedział komisarz Guenther Oettinger.
Brytyjski dziennik zaznaczył, że według polskich władz działania wokół mediów publicznych mają na celu zakończenie krytyki działań rządu, która jest w ich opinii nieobiektywna, a także wprowadzenie nowych zasad zgodnie z którymi w mediach publicznych będą promowane wartości "tradycyjne i patriotyczne".
Andrzej Duda podpisał ustawę medialną
Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek 7 stycznia tzw. ustawę medialną, którą wjedzie w życie z momentem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc bez vacatio legis. Zakłada ona m.in. zmniejszenie liczebności rad nadzorczych w spółkach medialnych, a także nadaje ministrowi skarbu państwa prawo mianowania "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".
Ustawa była krytykowana m.in przez pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, który w tej sprawie skierował list do szefa MSZ oraz ministra sprawiedliwości. Zaniepokojenie wyraził również Thorbjørn Jagland, szef Rady Europy, w opinii którego zmiany wprowadzone przez PiS mogą niekorzystnie wpłynąć na niezależność mediów publicznych.
Financial Times, Wprost.pl