Z informacji portalu wynika, że Szefem Agencji Informacji ma zostać Mariusz Pilis a Grzegorz Adamczyk z Polsatu ma zostać szefem TVP Info.
Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś tzw. małą ustawę medialną. Dokument został tego samego dnia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Wchodzi w życie w piątek. Sprawa wywołała liczne kontrowersje na forum unijnych i doczekała się wielu komentarzy w zagranicznej prasie.
Zaproszenie na spotkanie
Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland zaprosił Andrzeja Dudę na spotkanie z ekspertami Rady Europy, którzy zajmują się wolnością mediów zagwarantowaną w artykule 10 Europejskiej Konwencji o Prawach Człowieka. Sekretarz generalny chciał, aby spotkanie odbyło się zanim Duda podpisze ustawę.
Słowa komisarza
Dzień wcześniej głos w sprawie ustawy medialnej zabrał Nils Muiznieks, komisarz Praw Człowieka Rady Europy. Zaapelował on do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustawy medialnej oraz zadbał o zachowanie niezależności mediów publicznych w Polsce.
Nowelizacja ustawy medialnej
Nowa ustawa zakłada m.in., że nowe zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych będzie powoływał i odwoływał „minister właściwy do spraw Skarbu Państwa”. Terenowymi oddziałami Telewizji Polskiej będą natomiast kierować dyrektorzy wybrani przez jej zarząd. Rady nadzorcze będą składać się z trzech członków.
Kadencja obecnych zarządów TVP i Polskiego Radia miała być skrócona. Nowe władze tych mediów wybiorą rady nadzorcze na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i po zasięgnięciu opinii KRRiT.
300polityka.pl, Wprost.pl