19:35
Na koniec jeszcze raz przemawia Beata Szydło. - Bardzo serdecznie dziękuje. Polska jest demokratycznym państwem prawa, przestrzega wszystkich ustaw i traktatów Unii Europejskiej. Wierzę, że informacja, na którą oczekiwaliście i którą przedstawiłam, pomoże państwu wyrobić sobie zdanie na poruszane tematy - mówi. Szydło odpowiada też Timmermansowi. - Nie czekaliśmy na opinię Komisji Weneckiej tak jak PE nie czekał na jej opinię przygotowując debatę w ten sprawie.
19:33
- Jeżeli zasięgnęliście państwo opinii Komisji Weneckiej, z którą tak się liczycie to dlaczego nie zaczekać do wydania przez nią opinii, nim wprowadzi się zmiany w ustawie? - pyta komisarz.
19:31
Przemawia wiceszef KE Frans Timmermans. - Po raz pierwszy w historii Polska ma granice, których nie kwestionują jej sąsiedzi. To jest prawdziwa wolność. Wszyscy członkowie UE z własnej woli podpisali i ratyfikowali traktaty europejskie. Tym sposobem przyjęli na siebie zasady utrzymywania praworządności i zgodzili się na kontrolę przestrzegania tych zasad - mówi.
19:26
Na mównicy komisarz ds. mediów, Guenther Oettinger. - Mała ustawa medialna mówi o nowym układzie w radzie nadzorczej telewizji publicznej. Rada nadzorcza zostanie zmniejszona z 7 do 3 członków i wszystkich powoła minister skarbu. Rada nadzorcza będzie też zawsze mogła, bez wskazania przyczyny, odwołać zarząd telewizji publicznej - podkreśla.
19:23
Bert Koenders, przedstawiciel holenderskiej prezydencji: - Wszyscy jasno stwierdzili, że nikt nie jest święty i musimy skończyć z podwójnymi standardami - podsumowuje.
19:21
Guy Verhofstadt pyta Beatę Szydło, czy będzie postępowała zgodnie z przyszłą decyzją Komisji Weneckiej? Premier Szydło odpowiada, że "jej rząd bardzo wnikliwie ją przestudiuje".
19:18
Ponownie przemawia Beata Szydło. - Wciąż czekamy na opinię Komisji Weneckiej. (..) Wierzę, że pokaże ona obiektywnie, że sytuacja TK w Polsce jest doskonała. Poprzedni parlament też wybierał sędziów TK. Wybrał ich 10 z 15. (...) Szanuję to, że PE chce z troską i bardziej obiektywnie pochylić się nad tym problemem - mówi.
19:12
Przemawia Esteban Gonzalez Pons. - Nie uspokoiły mnie informacje o tym, że TK jest organem politycznym. Powinien być on organem prawnym. Nie uspokoiło mnie to, że rząd ma zapewnić obiektywność mediów. To tak jakby lis kontrolował obiektywność kur w kurniku - stwierdza.
19:06
Guy Verhofstadt mówi, iż Beata Szydło najwyraźniej za sprawą tłumaczy nie zrozumiała, że pytał o konkretne kwestie dotyczące TK. Pyta też, czy to "normalne", że PiS mówi o błędach PO, gdyż - jak mówi - wydaje mu się, że ta partia wygrała wybory po to, by "nie popełniać błędów", a nie popełniać je wedle własnego uznania.
18:52
- Chcemy, by takie same szanse miały wszystkie państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Weszliśmy do UE z bagażem naszej historii z ogromną nadzieją, do Europy, która była dla nas wielkim marzeniem o sprawiedliwości i uczciwości. Polsce potrzebna jest dziś ciężka praca nad uzdrowieniem państwa - kończy.
18:50
- Nie chcę, żeby w moim kraju narastały antyeuropejskie obawy. Zróbmy wszystko, by Europa rozwijała się w spokoju i by była wspólnotą suwerennych, sprawiedliwych, wolnych państw. Rząd nie zrezygnuje z programu, który obiecał polskim wyborcom. Polacy na niego dzisiaj czekają, bo mają poczucie, że nie było dotychczas wystarczającej sprawiedliwości dla innych - mówi Szydło.
18:46
- Uważam, że Polska nie zasługuje na to, żeby być badaną przez UE, bo wszelkie sprawy, które są w Polsce teraz przeprowadzane są przeprowadzane zgodnie z konstytucją i ustawami - mówi Szydło. - Nasze polskie sprawy powinniśmy załatwiać w naszym polskim domu, bo za każdym razem jak ktoś inny za nas to robił, wychodziliśmy na tym bardzo źle - dodaje.
18:42
Na mównicy ponownie Beata Szydło. - We wszystkich państwa głosach pojawia się troska o UE, jej przyszłość i jej kształt. Polska chce żeby UE była stateczna, żeby nie było żadnych kryzysów. Dziękuje za wszystkie głosy krytyczne, a także te które wyrażały wsparcie dla mojej ojczyzny dla mojego rządu. Przyjechałam tutaj, aby podzielić się informacjami, chciałam podać szczegółowe fakty dotyczące kwestii TK i kwestii ustawy medialnej. Przyznam szczerze, że myślałam, że w państwa wystąpieniach pojawią się pytania dotyczące tych spraw. Mogę sądzić, iż wynika to z tego, że nie ma problemu, dlatego nie mają państwo o co pytać. Ta dyskusja jest dla nas wszystkim kłopotem. Nie zgadzam się, aby KE zastosowała ws. Polski taką decyzję jaką podjęto. Ja jestem gotowa wszelkich informacji udzielić - mówi Szydło.
18:34
Przemawia Hans-Olaf Henkel (ECR). - Pragnę przekazać wyrazy szacunku za stawienie się pani przed tą groteskową inkwizycją - mówi, kierując swoje słowa do premier Szydło.
18:30
- Polska jest wspólnym dobrem. Jesteśmy dumni z naszego kraju. Jest nam dziś przykro, że Polska stała się przedmiotem debaty publicznej w Europie. Pani premier dobrze wie, że nie chcieliśmy organizacji tej debaty w PE. Bez względu na jej wynik, wpłynie ona na wizerunek Polski na arenie międzynarodowej - mówi Jan Olbrycht (EPP).
18:25
- Atak na Polskę to atak na narody, które wierzą jeszcze w chrześcijańskie korzenie wartości; atak na kraje, które walczyły o wolność; to atak na kraje, które wyznają konserwatywne wartości - mówi Jean-Luc Schaffhauser (ENF).
18:13
Głos zabiera Ryszard Legutko (PiS). - Do tej pory mieliśmy do czynienia z niespotykaną językową agresją wobec polskiego rządu, nim ten rząd jeszcze powstał - mówi. - Skąd KE czerpie informacje o faktach? Kto je czerpie, skąd pochodzą analizy? Po spotkaniu KE nie ma ani śladu informacji, które już wcześniej KE przesłał polski rząd. Panowie, przyznajcie się, że jesteście z faktami na bakier - komentuje.
18:10
Tanja Fajon (Socjaliści i Demokraci): - Jestem dziennikarką. Nowa ustawa medialna jest krokiem wstecz w przypadku działania mediów. Dziwi mnie pani premier, że sądzi pani inaczej. Należy toczyć dialog, ale KE nie powinna się obawiać podejmować odważnych kroków.
18:08
- KE nie reagowała na takie przypadki adekwatnie, choć Słowenia ich potrzebuje. Słowenia potrzebuje dokładnie takiej drogi i uwagi jak Polska - mówił Milan Zvjer (Słowenia) z EPP.
18:06
Na mównicy Janusz Korwin-Mikke. - Ja nie jestem demokratą, demokracji nienawidzę i nią gardzę. Ale wy nimi jesteście i przyjmijcie do wiadomości, że Polacy wybrali PiS. Jeżeli uważacie, że PiS to bardzo zła partia, to pomyślcie jakie złe były wcześniejsze partie, że obecnie naród polski wybrał PiS w ich miejsce. A poza tym myślę, że UE powinna być zniszczona - zakończył Korwin-Mikke.
18:05
- Problem Europy to ta debata. To mieszanie się czynników zewnętrznych w wewnętrzne sprawy państw. Debata bardzo wiele mówi zaś o katastrofalnej sytuacji UE jako projektu politycznego i jest ucieczką od realnych problemów, których UE w tym kształcie nie jest w stanie rozwiązać. Ten projekt (UE) się wyczerpał - mówi Michał Marusik z grupy politycznej Europa Narodów i Wolności.
17:56
Na mównicy Gabriele Zimmer (Zjednoczona Lewica Europejska). - Problemy Polski nie spadły z nieba. Rozczarowanie, frustracja, wykluczenie społeczne były często ignorowane (po transformacji i wejściu do UE). (...) Już wcześniej jednak PiS był u władzy, a kwestie ubóstwa nie zawsze były podejmowane. Prawa podstawowe obowiązują wszystkich. Jestem za tym, by Polska była czempionem w UE. Niemcy nie muszą nią kierować. Popełniono jednak wielkie błędy w procesie przedakcesyjnym i akcesyjnym. Stańcie do walki z problemem imigracyjnym. Polska nie podpisała też karty praw podstawowych - mówiZimmer.
17:52
- Nie oczyszczacie TK, ale paraliżujecie go. Wyczuwam w pani głosie, że sama pani widzi w tym pewien kłopot. Byłoby złą rzeczą, gdyby przesunęła pani Polskę na wschód, w stronę innego systemu. Wiem, że pan Kaczyński nie przepada za Władimirem Putinem, ale tak naprawdę przez takie praktyki wychodzi Putinowi naprzeciw, bo Putin nie lubi jedności europejskiej. Historia dowiodła, że jedność Polski idzie w parze z jednością Europy i vice versa - mówi. - Błagam panią, proszę panią, niech pani nie słucha nas, ale większości swoich obywateli, którzy chcą, by ich kraj pozostał w światowej wspólnocie demokracji - kończy.
17:48
Przemawia Guy Verhofstadt (Porozumienie Liberałów i Demokratów). - Pani i pani partia wygraliście wybory i respektujemy wasz silny mandat społeczny. To pani prawo, by kształtować na nowo krajobraz mediów, by reformować, ale nie o to w tym wszystkim chodzi. To, co wzbudza naszą troskę, to to, że używacie lub nadużywacie istotnej większości, by rozmontowywać system regulacyjny w kraju- mówi.
17:44
- Pani premier nie ma intencji rozmontowywania praworządności. To poprzedni rząd nominował sędziów niezgodnie z prawem. Dlaczego wtedy o tym nie mówiliśmy? - pyta z kolei szef frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Syed Kamall.
17:41
Następnie przemawia Gianni Pittella, przewodniczący frakcji Socjalistów i Demokratów. - Jesteśmy z tysiącami Polaków, którzy wyszli na ulice. Nie chcemy wytaczać procesu żadnemu krajowi, ani zabierać wybranej, która przypadła pani w udziale. Może pani rządzić w kraju, ale z poszanowaniem europejskiego prawa - zwrócił się do Szydło.
17:40
- Mówiliśmy prawdę rządowi greckiemu, włoskiemu, tak teraz chcemy mówić sobie prawdę. (...) Ani pani, ani żaden rząd, nie może nigdy zmienić podstawowych wartości. Nigdy do tego nie dopuścimy - kończy.
17:38
Głos zabiera Esteban Gonzalez Pons z Europejskiej Partii Ludowej. - Europa jest wspólnotą wartości, a potem dopiero rynkiem. Chciałem się upewnić, że pani premier wie, że Europa to nie Bruksela, Berlin czy Paryż, a 500 mln osób, którzy chcą tu wspólnie żyć - mówi. - Autorytaryzm nie zawsze przychodzi z zewnątrz. (...) Najgorszy zawsze pochodził ze środka. Zniszczenie wymiaru sprawiedliwości doprowadzały do upadku - podkreśla Pons.
17:36
Następnie Szydło porusza kwestię mediów publicznych. - Zmiany mają przywrócić apolityczność mediów publicznych. Media wymagają zmian, które przywrócą pluralizm i rzetelność. To jedyny cel tej zmiany - tłumaczy.
17:35
Wciąż większość sędziów (10 z 15) jest tymi wybranymi przez poprzednią władzę. Naszym dążeniem było jedynie zapewnienie równowagi. Zgadzamy się, aby 8 z 15 sędziów było wybieranych przez opozycję. Szanujemy opozycję, jej prawa i chcemy dialogu - mówi Szydło.Na koniec dodaje także, że "polemika wokół TK ma charakter polityczny, a nie prawny".
17:33
Szydło mówi o TK i ustawie o mediach. -TK ma się w Polsce bardzo dobrze. Działa. Kilka godzin temu podjął jedno ze swoich postanowień. Nic złego się nie dzieje. Zmiany w TK są zgodne z normami obowiązującymi w innych krajach europejskich. Musieliśmy zmienić ustawę o TK, bo w czerwcu ub. roku poprzednia koalicja rządząca przyjęła uchwałę, którą sam TK jesienią uznał za częściowo niekonstytucyjną. Z naruszeniem konstytucji dokonano przedwczesnego wyboru sędziów. 14 z 15 sędziów wybrać miał odchodzący rząd. Komisja Wenecka stwierdza zaś, że reprezentacja TK powinna być bardziej demokratyczna - podkreśla premier.
17:28
- Polska od wieków poważała rządy prawa. Jesteśmy państwem, które pierwsze wprowadziło w Konstytucje. Nie doszło w Polsce do jej złamania. Chociaż cieszę się, że tu jestem to nie rozumiem, dlaczego tak wiele czasu poświęca się Polsce. Wierzę jednak w to głęboko, że z dobrą wolą, z jaką się z państwem tu spotykam, mam nadzieję, że wyjdziemy z przekonaniem, że Polska jest państwem dobrze rozwijającym się, z którego jesteśmy wszyscy dumni - mówi Szydło.
17:25
- Przeprowadzamy zmiany zgodnie z prawem, szanując konstytucję, szanując ustawy, szanując traktaty europejskie. (...) Jesteśmy, byliśmy i będziemy częścią Europy równych szans. Tak sobie wyobrażamy Europę - że troszczy się ona o wszystkich. Chcemy być aktywnym członkiem takiej Unii Europejskiej - dodaje premier.
17:22
- Polacy wybrali jesienią program, który przede wszystkim skierowany jest do tych obywateli, którym dzisiaj po tych latach transformacji, nie najlepiej w Polsce się żyje. Może dla państwa to jest dziwne, ale Polska choć w UE, choć to duży kraj, wciąż boryka się m.in. z bezrobociem - wyliczała Szydło. - Wiele Polaków ma poczucie że zostali w tym procesie transformacji pominięci. My chcemy teraz zbudować Polskę równych szans. Mamy program, w którym zaproponowaliśmy te rozwiązania, które są stosowane w innych państwach europejskich. Uważamy, że należy uczyć się od tych, którym się powiodło - tłumaczy premier.
17:19
Szydło mówi, że Europa jest dla Polski ogromną wartością. - Polska historia jest bardzo trudna. Ona znaczyła naszą drogę do dnia dzisiejszego. Nasi dziadkowie przelewali krew za wolność naszą ale i innych narodów Europejskich. Przez wiele lat musieliśmy walczyć o prawo do własnej opinii. Wywalczyliśmy to i nie damy sobie tego odebrać - mówi.
17:16
Beata Szydło zaznacza, że PiS objął władzę po tym, jak zdecydowali o tym w wyborach demokratycznych Polacy. - Wolność, suwerenność, równość i sprawiedliwość to są te wartości, na podstawie których wytaczamy rozwój naszego państwa. Bardzo mi zależy na tym, żeby państwo po moim przemówieniu byli przekonani o tym, że Polska jest częścią Europy w takim samym znaczeniu, w którym kraje, które wy reprezentujecie - mówi. - Wydaje mi się, że głosy obarczające polski rząd, wynikają albo z niewiedzy, albo ze złej woli - dodaje.
17:15
Głos zabiera Beata Szydło. Na wstępie premier dziękuje za możliwość opowiedzenia o Polsce w Parlamencie Europejskim. - Dla mnie jest to bardzo ważne, żebyśmy mogli dziś rozwiać państwa wątpliwości, jeżeli takie są - podkreśla.
17:08
Następnie głos zabiera wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Mówi o tym, dlaczego KE postanowiła wszcząć procedurę oceny praworządności w Polsce. - Głównym powodem są wydarzenia wokół TK i mianowania niektórych sędziów Trybunału. Inne instytucje państwa polskiego nie przełożyły na praktykę wyroków TK. To wzbudziło naszą niepewność - mówi. Dodaje także, że kolejną sprawą jest kwestia zmiany dot. mediów. Zaznacza, że wolność mediów, pluralizm, a w szczególności wolność słowa są sprawą kluczową.
- Będziemy dokonywali naszej oceny ściśle z Komisją Wenecką, Radą Europy. Chodzi o współpracę, o duch kooperacji i mam wrażenie że w takim duchu też będziemy mogli rozmawiać. Później przystąpimy do dialogu z władzami Polski aby jak najszybciej zakończyć tę kwestię - podkreśla.
17:02
Pierwszy głos zabrał Bert Koenders, przedstawiciel holenderskiej prezydencji. - Ani zasada państwa prawa, ani fundamentalne wartości nie są oczywiste. Ten kontynent doświadczył trzech najstraszniejszych doktryn. Nauczyliśmy się w sposób przykry i zgodziliśmy się, że nie wrócimy do tamtych czasów. Demokracja są dla nas pierwszoplanowe. Musimy się tego trzymać. Żaden kraj nie ma monopolu na cnotę i na zło - mówi.
Podkreślił, że w trakcie debaty poruszona zostanie kwestia zmian, jakie wdrożył w życie nowy, demokratycznie wybrany polski rząd.
17:00
- Decyzja o podjęciu przez KE procedury dialogu na rzecz weryfikacji sytuacji w Polsce w ramach procedury oceny praworządności w Polsce to nowość. Wcześniej tego typu procedury nie odnotowano. Jest to tzw. mechanizm wczesnego ostrzegania. Mam nadzieję, że będziemy pracować w sposób skoncentrowany - mówił Martin Schulz przewodniczący PE.
Schulz powitał także Beatę Szydło.
16:57
Rozpoczęła się debata o Polsce w Parlamencie Europejskim.
16:48
- Polska to nie PiS. To nie jest debata przeciwko Polsce - stwierdził prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.
16:42
- Zamiast rzeczowo tłumaczyć swoje racje, wygląda na to, że PiS chce przede wszystkim atakować poprzedni rząd - mówił przed rozpoczęciem debaty w europarlamencie wiceszef klubu PO Rafał Trzaskowski.
Debata o Polsce
Planowany czas trwania debaty to półtorej godziny. Podczas dyskusji ma zostać poruszony temat uruchomionej 13 stycznia procedury ochrony państwa prawnego, którą objęto Polskę. Po sprawozdaniu Komisji Europejskiej głos zabierze premier Szydło. Następnie wypowiedzą się przedstawiciele ośmiu frakcji politycznych Parlamentu Europejskiego, a później polscy europosłowie. Po ich wystąpieniach premier Szydło jeszcze raz zostanie dopuszczona do głosu. Będzie mogła odpowiadać na pytania europosłów.
Wszczęcie procedury oceny
Przypomnijmy, pierwszy Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował 13 stycznia, że po "orientacyjnej" debacie o sytuacji w Polsce, która odbyła się w KE zdecydowano o wszczęciu procedury oceny, czy w Polsce zagrożone jest funkcjonowanie państwa prawa.
– Zdecydowaliśmy, że Komisja Europejska rozpocznie wstępną ocenę przestrzegania zasad państwa prawa w Polsce – powiedział Timmermans. Dodał, że decyzja została podjęta w oparciu o informacje "jakimi dysponowała Komisja Europejska".
Debata KE ws. praworządności w Polsce
13 stycznia odbyło się zamknięte posiedzenie Komisji Europejskiej dotyczące sytuacji w Polsce. Jak podkreślił rzecznik KE Margaritis Schinas, debata miała mieć "charakter orientacyjny". Margaritis Schinas przed spotkaniem przekazał, że komisarze w trakcie zamkniętego posiedzenia będą się zastanawiać, czy należy wszczynać 3-stopniową procedurę związaną z naruszeniem zasad demokratycznych.
Procedura przyjęta w 2014 roku ma na celu zapewnienie poszanowania prawa przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Składa się z trzech etapów.
Ocena
Komisja analizuje informacje, które pozwalają jej stwierdzić, czy istnieją przesłanki, iż pojawia się zagrożenie systemowe dla państwa prawa. Kraj otrzymuje szansę na złożenie stosownych wyjaśnień.
Zalecenia
Jeżeli nie udało się dojść wcześniej do porozumienia, Komisja Europejska wydaje zalecenia dla danego państwa. Może on zostać poproszony o rozwiązanie problemów we wskazanym terminie oraz poinformowanie o działaniach podjętych w tym celu.
Monitorowanie
W kolejnym etapie Komisja Europejska monitoruje to, jak państwa wykonuje jej zalecenia. Jeżeli dane państwo nie wywiązuje się z zobowiązań, mogą na nie zostać nałożone sankcje z artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej.
Wprost.pl