Jeśli delegaci 47 parlamentów krajowych do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zdecydują o organizacji debaty, odbyłaby się ona 28 stycznia.
Zgromadzenie Parlamentarne jako instytucja Rady Europy zajmuje się ochroną praw człowieka, demokracji i rządów prawa. W styczniu przewodniczący Rady Thorbjoern Jagland skierował do prezydenta Andrzeja Dudy list, w którym apelował o to, by nie podpisywał tzw. małej ustawy medialnej zanim nie zapoznają się z tekstem i nie opublikują oceny międzynarodowi eksperci.
Jeśli w Radzie Europy odbyłaby się debata dotycząca sytuacji w Polsce, byłoby to trzecie międzynarodowe forum, na którym przeprowadzona zostałaby rozmowa o naszym kraju. Dotychczas odbyły się: zamknięta debata Komisji Europejskiej, po której wszczęto procedurę oceny mającą na celu ustalenie, czy po zmianie władzy w Polsce zachowane zostały zasady państwa prawa oraz debata na forum Parlamentu Europejskiego podczas której swoje racje przedstawili premier Polski, urzędnicy unijni oraz przedstawiciele frakcji parlamentarnych. Po drugiej z tych debat nie zdecydowano się na podjęcie rezolucji w sprawie Polski.
TVN24.p, Wprost.pl