- Nie widzieliśmy sympatii do naszych problemów z bezpieczeństwem, z węglem, z klimatem. Nie mogę powiedzieć, byśmy za wszelką cenę ratowali kanclerz Merkel. Ale ponieważ nie wiemy kto ja zastąpi, na pewno z Polski nie wyjdzie jakikolwiek apel, by ją zdymisjonować, absolutnie nie - tłumaczył szef polskiej dyplomacji.
Minister Waszczykowski odniósł się również do krytyki expose na temat polityki zagranicznej, które wygłosił w Sejmie w piątek 29 stycznia. - Mówiłem o trzech wielkich partnerach: o Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. To nieprawda, że mówiłem o Wielkiej Brytanii jako pierwszej. Na początku wymieniłem NATO, gdzie najważniejsze są Stany Zjednoczone, później Wielka Brytania - tłumaczył szef resortu spraw zagranicznych. - Bylem bardzo negatywnie zdziwiony wystąpieniem pana Petru, który w ogóle się nie odnosił do mojego wystąpienia, tylko miał swoje tezy - dodał.
Expose szefa MSZ
- Polska stanie w obliczu trzech kryzysów: bezpieczeństwa, sąsiedztwa oraz kryzysem samego projektu europejskiego - powiedział w Sejmie szef MSZ Witold Waszczykowski, przedstawiając informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku.
Waszczykowski zapewnił, że Polska będzie prowadziła "odważną i realistyczną a nade wszystko skuteczną politykę zagraniczną". Dodał, że Polska będzie przykładem dbania o wartości chrześcijańskie i prawa człowieka.
Minister mówił także o kryzysie w UE. Zaznaczył, że spoistość Unii leży w interesie Polski. - Mniej demokratycznej kontroli prowadzi jednak do jej erozji, zamiast do wzmocnienia procesu integracji - ocenił.
Mówił: "Polska jest beneficjentem jedności europejskiej. Chcemy tworzyć Unię wolnych narodów, równych państw, solidarną, konkurencyjną pod względem gospodarczym, cieszącą się autorytetem w świecie".
Zapewnił, że Polska będzie protestowała przeciwko idei ściślejszej integracji europejskiej, tzw. małego Schengen. Tłumaczył, że ta idea jest kierowana do państw tzw. starej Europy i Polska nie jest brany pod uwagę w tym projekcie.
Wśród europejskich partnerów Polski Waszczykowski wymienił Francję, Włochy, Hiszpanię oraz Holandię. Mówiąc o Wielkiej Brytanii zaznaczył, że Polska będzie walczyć z jakimikolwiek przejawami dyskryminacji polskich pracowników w tym i innych krajach. Dodał, że kluczowym partnerem polski są Niemcy. Przypomniał, że w tym roku obchodzimy z Niemcami 25-lecie relacji o stosunkach dobrosąsiedzkich.
Zapowiedział, że Polska będzie angażowała się w sprawy regionu i zacieśni współpracę z krajami basenu Morza Bałtyckiego.
300polityka, Wprost.pl