- Pacjenci z wirusem AH1N1 są oczywiście w leczeniu, są pod stałą opieką lekarską, przebywają w izolatkach - powiedziała Maria Włodkowska ze szpitala uniwersyteckiego w Krakowie.
Jeden z pacjentów zmarł, ale prawdopodobnie bezpośrednią przyczyną śmierci nie był wirus, a choroba hematologiczna. W czwartek sanepid wykrył AH1N1 także u 52-letniej mieszkanki Olsztyna.
Ponad 150 ofiar na Ukrainie
Ukraińskie ministerstwo zdrowia oświadczyło, że ponad 150 osób zmarło w tym kraju w związku z powikłaniami wywołanymi przez grypę.
Na Ukrainie dominuje wirus grypy typu H1N1. Minister zdrowia Aleksandre Kwitaszwili wczesną wiosną liczba chorych zwiększy się. „Sezonowość grypy jest taka, że pierwsza fala nadchodzi przed końcem roku i trwa przez dwa-trzy tygodnie nowego roku. Potem nadchodzi druga fala, która przypada na wczesną wiosnę” - przekazał na konferencji prasowej.
Od końca września ubiegłego roku do chwili obecnej na Ukrainie zarejestrowano prawie 3,1 mln chorych na grypę i cierpiących na ostre infekcje wirusowe. Hospitalizowano w tym samym czasie 116 tysięcy osób. Najwięcej przypadków śmiertelnych w związku z grypą odnotowano w obwodach winnickim, odeskim, zaporoskim i rówieńskim.
Z powodu epidemii ponad 12 tys. szkół na Ukrainie jest zamkniętych. Kwarantannę w Kijowie przedłużono do 8 lutego.
tvn24.pl, prawda.ua, kiev post