Takie stanowisko miało zostać zwarte w liście, który został przesłany do Naczelnej Prokuratury Wojskowej przez Rosjan. Strona rosyjska powołuje się na art. 2 Europejskiej Konwencji o Pomocy Prawnej w Sprawach Karnych z 20 kwietnia 1959 r. Jeden z jej przepisów stanowi, że "można odmówić udzielenia pomocy prawnej, jeżeli strona wezwana uzna, że wykonanie wniosku mogłoby naruszyć suwerenność, bezpieczeństwo, porządek publiczny lub inne podstawowe interesy państwa".
Jest to drugi przypadek w historii, gdy Rosjanie powołali się na tę konwencję. Wcześniej chodziło o odmowę przesłania dokumentacji dotyczącej lotniska Siewiernyj, przy którym doszło do tragedii.
Szef MON powołuje komisję ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej
Wznowienie działania komisji smoleńskiej możliwe jest na postawie nowego rozporządzenia MON, które reguluje działanie Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.
Projekt zakłada, iż to minister obrony narodowej będzie mógł wznowić badanie wybranego wypadku, gdy ujawnione zostaną „nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny” Jeżeli szef MON podejmie taką decyzję, w ramach komisji będzie mógł powołać specjalną podkomisję, która zajmie się badaniem konkretnego przypadku.
Komisja składać się będzie mogła po zmianach z 60 osób. Przewodniczącego, pierwszego zastępcę przewodniczącego i sekretarza powoływał będzie szef MON. Minister obrony narodowej będzie także mógł poszerzać skład komisji.
Radio ZET, Wprost.pl