- Rozmawialiśmy o strategicznej współpracy polsko-brytyjskiej, o sprawach związanych z porozumieniem z UE oraz o polskich aspektach, które są dla nas ważne. Poruszyliśmy także kwestię wschodniej flanki NATO - mówił Jarosław Kaczyński po spotkaniu z Davidem Cameronem, które odbyło się w warszawskim hotelu Bristol. - Parę słów zamieniliśmy także na temat tego niebywałego atatku na Polskę i tych wszystkich bzdurnych opowieści, że demokracja w Polsce jest zagrożona. Tutaj uzyskaliśmy pełne zrozumienie - dodał prezes PiS.
Kaczyński nawiązał także do rozwiązań socjalnych dotyczących Polaków w Wielkiej Brytanii. - Polska i Polacy uzyskali bardzo dużo, pełne zabezpieczenie tych, którzy są w tej chwili w Wielkiej Brytanii, ale także i to, że ci którzy mają dzieci w Polsce będą w dalszym ciągu otrzymywali świadczenia, one będą może indeksowane, ale będą je otrzymywali - zapewnił.
Spotkanie z premier Szydło
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie brytyjskiego premiera z szefową polskiego rządu Beatą Szydło. - Chcemy widzieć pełne strategiczne partnerstwo między naszymi krajami, mamy wspólne interesy - podkreślił przed rozpoczęciem rozmów brytyjski premier.
Beata Szydło mówiła przed rozpoczęciem rozmów, że "obecnie jest okres niezwykle ważnej dyskusji w UE". - Dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym. Niezwykle istotne jest to, żeby państwo to pozostało w UE, ponieważ jest jednym z krajów, które stanowią fundament Unii - tłumaczyła szefowa polskiego rządu. Szydło podkreśliła, że z punktu widzenia Polskie szczególnie cenna jest współpraca z Wielką Brytanią w sektorze gospodarczym, ale również politycznym.
"Przychylamy się w pełni do niektórych propozycji"
Premier Szydło stwierdziła, że część propozycji, które będą omawiane podczas spotkania "nie budzą wątpliwości". - Mogę nawet powiedzieć, że przychylamy się w pełni do tych rozwiązań, które mają poprawić konkurencyjność, odbiurokratyzować UE, a także nadać odpowiednie znaczenie parlamentom narodowym -tłumaczyła szefowa polskiego rządu. Szydło podkreśliła jednak, że podczas negocjacji mogą się pojawić pewne tematy, które "będą wymagały doprecyzowania". - Mam na myśli kwestie powiązane ze sprawami socjalnymi. W Wielkiej Brytanii jest teraz 1 mln obywateli Polski. Ci którzy tam mieszkają budują też PKB Wielkiej Brytanii, chcielibyśmy by mieli takie same warunki do rozwoju jak obywatele Wielkiej Brytanii - zaznaczyła Szydło. - Będziemy szukać kompromisu - dodała.
"Mamy z Polską wspólne interesy strategiczne"
– Mamy z Polską wspólne idee, wspólne interesy strategiczne – mówił premier Wielkiej Brytanii. W opinii Camerona nasze kraje łączą też kwestie bezpieczeństwa, w tym problem zagrożenia ze strony Rosji. - Europa jako wspólnota, musi szanować państwa narodowe i ich interesy, dlatego chcemy, aby Polska i Wielka Brytania współpracowały w Europie, chcemy rozmawiać o propozycjach, które przedstawił nam przewodniczący Rady Europejskiej – wyjaśnił szef brytyjskiego rządu.
Zdaniem Camerona, najlepszym wyjściem zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla Europy byłoby pozostanie jego kraju w zreformowanej UE.
Spotkanie odbyło się tuż po przedstawieniu oficjalnej propozycji tzw. pakietu brytyjskiego przez Przewodniczącego Rady Europejskiej i przed posiedzeniem Rady Europejskiej (18-19 lutego), która ma podjąć decyzje w tej kwestii. To druga w odstępie dwóch miesięcy wizyta premiera Camerona w Polsce - poprzednia miała miejsce w dniach 9-10 grudnia 2015 roku.
Polsat News, Wprost.pl