Podstawą scenariusza filmu są listy i fotografie, które świadczą o wieloletniej przyjaźni papieża z Tymieniecką. Jak podkreślili przedstawiciele stacji, "relacja Jana Pawła II z filozofką miała być bardzo bliska, ale nie ma żadnego dowodu na to, że kiedykolwiek doszło do złamania celibatu".
Anna Tymieniecka pochodziła z polsko-francuskiej rodziny. Przez wiele lat studiowała w Krakowie filozofię. Z Karolem Wojtyłą znali się od 1973 roku. Kobieta miała skontaktować się z kardynałem, żeby przedyskutować kwestię związane z jego książką, która poruszała tematy filozoficzne. Tymieniecka pomagała także Wojtyle w przygotowaniu książki „Osoba i czyn”.
Z artykułu Eda Stourtona wynika, że Wojtyła i Tymieniecka wymienili setki listów. Autor podkreślił, że "na początku były one formalne, ale potem zmieniły ton". "Spotykali się wiele razy i spędzali ze sobą dużo czasu. Często towarzyszył im sekretarz papieża. Wyjeżdżali też razem na wycieczki" napisał brytyjski dziennikarz. Z jego relacji wynika, że w filmie znajdą się zdjęcia ze wspólnych podróży.
Dziennikarz, który napisał biografię Jana Pawła II, przeprowadził wywiad z Anną Tymienecką, w którym wyraźnie zaprzeczyła, że jakoby jej relacja z papieżem miała mieć "jakikolwiek charakter romantyczny". Jak jednak zaznacza w swoim tekście Ed Stourton, "ich relacja była znacznie głębsza, bardziej złożona i trwała dłużej niż wcześniej o tym mówiono".
Warto przypomnieć, że w 2008 roku Tymieniecka sprzedała Bibliotece Narodowej listy, które pisał do niej Jan Paweł II. Nie zostały one nigdy upublicznione. Producentom filmu nie udało się do nich dotrzeć.
BBC