– W ubiegłym roku pion śledczy podjął działania mające na celu sprawdzenie, cze w posiadaniu Czesław Kiszczaka znajdują się dokumenty podlegające przekazaniu do IPN. Wówczas te działania zostały przerwane przez śmierć gen. Kiszczaka – powiedział Kamiński.
Maria Kiszczak zaproponowała sprzedaż tych akt, które były w posiadaniu jej męża. Kamiński przekazał, że kobieta na dowód przedstawiła zapisaną dwustronnie kartkę. Miał to być raport ze spotkania z "Bolkiem".
– W godzinach popołudniowych prokurator IPN w asyście funkcjonariuszy policji podjął czynności z miejscu zamieszkania wdowy po Czesławie Kiszczaku mające na celu zabezpieczenie dokumentów – powiedział prezes IPN.
Śmierć gen. Kiszczaka
Generał Czesław Kiszczak zmarł 5 listopada 2015 roku w wieku 90 lat. W latach 70. Kiszczak był szefem wywiadu wojskowego, później także kontrwywiadu. W roku 1981 objął posadę szefa MSW, którą piastował do roku 1990. Blisko współpracował w ówczesnym premierem, generałem Wojciechem Jaruzelskim. Kiszczak był jedną z osób odpowiedzialnych za wprowadzanie stanu wojennego. Podczas transformacji ustrojowej w Polsce na krótko objął urząd premiera - od 2 do 24 sierpnia 1989 roku. W latach 1989-90 był wicepremierem.
TVP Info, Telewizja Republika, Wprost.pl