W materiałach udostępnionych przez Instytut Pamięci Narodowej znajduje się datowane na 21 grudnia 1970 roku, odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane „Lech Wałęsa” .
W aktach jest także katalog wypłat dla TW "Bolek". Pierwsza z datą 5 stycznia 1971 r., na kwotę 1000 złotych. Są także odręcznie napisane potwierdzenia odbioru pieniędzy. Sławomir Cenckiewicz opublikował również na Twitterze zdjęcie z listą funkcjonariuszy SB, którzy prowadzili "Bolka".
Udostępnienie dokumentów
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w poniedziałek Instytut Pamięci Narodowej udostępnił znalezione w domu gen. Czesława Kiszczaka dokumenty. Póki co wgląd do nich mają historycy i dziennikarze. Dokumenty są dostępne od godz. 12 w siedzibie IPN w Warszawie przy ul. Kłobuckiej 21. Prezes IPN poinformował, że chodzi o dokumenty z pierwszego pakietu zawierającego teczki: osobową i pracy agenta SB „Bolka”, zabezpieczone w domu Czesława Kiszczaka.
"Dokumenty będą udostępniane w postaci kopii papierowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziennikarze będą mogli filmować oraz fotografować przeglądane materiały. Możliwe jest również zamówienie ich kopii cyfrowych w ramach usługi reprograficznej na zasadach obowiązujących standardowo w IPN. Od środy 24 lutego br. wgląd w materiały będzie możliwy również w czytelniach w oddziałach i delegaturach IPN" - ogłosił w komunikacie IPN.
Szafa Kiszczaka
Przypomnijmy, 16 lutego do domu wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku wkroczył prokurator w towarzystwie pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Zabezpieczono dokumenty dot. tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Bolek”, które to dokumenty Maria Kiszczak chciała sprzedać Instytutowi. Według relacji rzecznik prasowej IPN, wdowa po Czesławie Kiszczaku 16 lutego spotkała się m.in. z prezesem Instytutu i żądała 90 tys. złotych w zamian za przyniesione akta. Jako dowód na wagę posiadanych dokumentów przedstawiła "odręcznie kartkę papieru zatytułowaną „Informacja opracowania ze słów T.W. »Bolek« z odbytego spotkania w dniu 16.XI.1974 roku”.
Więcej szczegółów: Telewizja Republika
twitter, wprost.pl, telewizja republika
Galeria:
Dokumenty TW "Bolek" z IPNGaleria:
Dokumenty TW "Bolek" z IPN 2