W konkursie "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016", który został zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych udział wzięło 160 instytucji i organizacji. Pozytywnie rozpatrzono 36 wniosków. Uznanie MSZ zdobyła m.in. oferta fundacji "Lux Veritatis" zatytułowana "By pamięć o nich trwała". Podmiot ten otrzyma największą możliwą dotację - 200 tysięcy złotych.
Poza "celami dyplomatycznymi, wzmacnianiem więzi międzykulturowych i rozpowszechnianiem polskiej marki" do wymagań konkursowych dodano zapis mówiący o "promocji polskiego wkładu w rozwój cywilizacyjny i kulturowy Europy w aspekcie 1050. rocznicy Chrztu Polski i w kontekście Światowych Dni Młodzieży 2016, w tym zwłaszcza chrześcijańskiej tożsamości i ukształtowanego na przestrzeni wieków na tej podstawie systemu demokracji, wolności, solidarności i tolerancji”.
Całkowity budżet MSZ, który był przeznaczony na ten projekt wynosi 4 miliony złotych. Jak informuje TVN 24, na liście rezerwowej znalazło się 81 ofert. Otrzymają one rządową dotację w razie niepodpisania umowy z którąkolwiek z wybranych w ramach konkursu organizacji.
Dotacja dla Rydzyka na projekt geotermii termalnej
Wcześniej informowaliśmy o tym, że warszawski Sąd Okręgowy wydał decyzję, zgodnie z którą Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusz Rydzyka otrzyma odszkodowanie w wysokości 26 milionów złotych. Powód? Cofnięcie dofinansowania projektu geotermii termalnej.
Pierwsza decyzja o przyznaniu fundacji Lux Veritatis dotacji została podjęta jeszcze w 2007 roku. Jednak nowe kierownictwo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wycofało się z tego pomysłu tłumacząc, że wiele wątpliwości budzi kwestia dotycząca praw własności nieruchomości, które miały stanowić zabezpieczenie dla wypłat dofinansowania.
Fundacja Lux Veritatis odwołała się od tej decyzji i złożyła pozew skierowany przeciwko NFOŚiG. Sprawa przed sądem toczyła się od 2009 roku. W grudniu 2015 roku doszło do zmian w zarządzie Funduszu. Na jego czele stanął Kazimierz Kujda, który pełnił funkcję prezesa w 2007 roku, gdy zadecydowano o przyznaniu dotacji. W związku z tym, rozpoczęła się kolejna seria rozmów dotyczących możliwości zawarcia ugody pomiędzy podmiotami. Negocjacje były prowadzone przez dwie kancelarie prawne.
TVN 24, Wprost.pl