– Kiedy Komisja Wenecka przyjmie swoją opinię, Komisja Europejska przestudiuje ją i weźmie pod uwagę, kiedy powróci do tego tematu po Wielkanocy, zgodnie z zaleceniami wiceszefa KE Fransa Timmermansa – powiedział Schinas.
Opinia Komisji Weneckiej
W piątek 11 marca Komisja Wenecka przedstawiła opinię na temat. "Polska powinna rozwiązać swój konstytucyjny kryzys w poszanowaniu dla wyroków Trybunału Konstytucyjnego" - napisała na temat kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego Komisja Wenecka.
Jak wynika z dokumentu, członkowie Komisji Weneckiej stwierdzili, że zarówno poprzednie i obecne władze sejmowe dopuściły się niekonstytucyjnych działań.
Przedstawiciele Komisji Weneckiej zauważyli, że polski rząd ogłosił, iż nie zamierza publikować orzeczenia TK z 9 marca. "Komisja Wenecka twierdzi, że to bezprecedensowe posunięcie pogłębi kryzys konstytucyjny w Polsce" - czytamy w opinii. "Opinia potwierdza, że Trybunał miał prawo zbadać tę nowelizację bez stosowania jej postanowień w tym przypadku".
Pełen tekst opinii Komisji Weneckiej został już opublikowany w języku angielskim na stronie internetowej.
Wszczęcie procedury oceny
Przypomnijmy, pierwszy Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował 13 stycznia, że po "orientacyjnej" debacie o sytuacji w Polsce, która odbyła się w KE zdecydowano o wszczęciu procedury oceny, czy w Polsce zagrożone jest funkcjonowanie państwa prawa.
– Zdecydowaliśmy, że Komisja Europejska rozpocznie wstępną ocenę przestrzegania zasad państwa prawa w Polsce – powiedział Timmermans. Dodał, że decyzja została podjęta w oparciu o informacje "jakimi dysponowała Komisja Europejska".
Debata KE ws. praworządności w Polsce
13 stycznia odbyło się zamknięte posiedzenie Komisji Europejskiej dotyczące sytuacji w Polsce. Jak podkreślił rzecznik KE Margaritis Schinas, debata miała mieć "charakter orientacyjny". Margaritis Schinas przed spotkaniem przekazał, że komisarze w trakcie zamkniętego posiedzenia będą się zastanawiać, czy należy wszczynać 3-stopniową procedurę związaną z naruszeniem zasad demokratycznych.
Procedura przyjęta w 2014 roku ma na celu zapewnienie poszanowania prawa przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Składa się z trzech etapów.
Ocena
Komisja analizuje informacje, które pozwalają jej stwierdzić, czy istnieją przesłanki, iż pojawia się zagrożenie systemowe dla państwa prawa. Kraj otrzymuje szansę na złożenie stosownych wyjaśnień.
Zalecenia
Jeżeli nie udało się dojść wcześniej do porozumienia, Komisja Europejska wydaje zalecenia dla danego państwa. Może on zostać poproszony o rozwiązanie problemów we wskazanym terminie oraz poinformowanie o działaniach podjętych w tym celu.
Monitorowanie
W kolejnym etapie Komisja Europejska monitoruje to, jak państwa wykonuje jej zalecenia. Jeżeli dane państwo nie wywiązuje się z zobowiązań, mogą na nie zostać nałożone sankcje z artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej.
Reuters, Wprost.pl