"W sobotę, 12 marca 2016, o godzinie 12:00, przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego przy Alei Szucha 12A w Warszawie wraz ze wszystkimi silami opozycji demokratycznej w Polsce demonstrujemy w obronie praworządności i przeciw łamaniu prawa i porządku konstytucyjnego" - czytamy na stronie internetowej Komitetu Obrony Demokracji.
"Sprzeciwiamy się ubezwłasnowolnieniu Trybunału"
"Komisja Wenecka wypowiedziała się jasno: rząd, większość sejmowa i Prezydent łamią prawo. 9 marca Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z Konstytucją tak zwaną „ustawę naprawczą”. Niezależny Trybunał Konstytucyjny stanowi przeciwwagę dla nieprzewidywalnych działań władzy wykonawczej. Sprzeciwiamy się ubezwłasnowolnieniu Trybunału, a także: zawłaszczaniu kraju, próbom zafałszowania historii, niszczeniu gospodarki, naruszaniu dobrej opinii Polski za granicą, podziałowi społeczeństwa na równych i równiejszych” - czytamy dalej.
Opinia Komisji Weneckiej
W piątek 11 marca Komisja Wenecka wydała opinię na temat sytuacji w Polsce, w której stwierdziła m.in. że poprzedni i obecny Sejm łamał konstytucję. Stwierdzono także, że jeżeli nie dojdzie do publikacji wyroku, "pogłębi to kryzys konstytucyjny w Polsce". W dokumencie znalazły się także propozycje rozwiązań.
Orzeczenie TK
Trybunał Konstytucyjny uznał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu TK z dnia 22 grudnia 2015 roku za całkowicie sprzeczną z konstytucją oraz z zasadą poprawnej legislacji. W odpowiedzi rzecznik rządu nazwał wyrok „komunikatem”, który nie zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. W podobnym tonie wypowiadał się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Z kolei konstytucjonaliści przyznali, że mamy do czynienia z wyrokiem, a do tego wyrokiem historycznym, który zawiera w sobie kilka rozwiązań zastosowanych po raz pierwszy w historii. 10 marca Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ogłosił wszczęcie śledztwa w sprawie wycieku projektu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
komitetobronydemokracji.pl, Wprost.pl