Buzek zaznaczył, że opinia „powtarza się dla także innych krajów, które były pod okiem Komisji Weneckiej”. - Były te opinie dość podobne, np. w stosunku do Węgrów - i Węgrzy zastosowali większość uwag - mówił.
Były premier stwierdził, że pierwszym krokiem do rozwiązania sporu powinno być opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To nie podlega dyskusji, trzeba to niezwłocznie opublikować - pewnie 6-7 dni to jest górna granica publikacji. A więc zarówno opublikowanie, jak i uznanie decyzji Trybunału Konstytucyjnego za obowiązujące to jest pierwszy krok - przekonywał.
„Nie można mówić o konflikcie z Komisją Europejską”
- Komisja Wenecka radzi, mówi, co należałoby zrobić, żeby zachować prawa człowieka, zasadę praworządności i demokrację. O te trzy rzeczy się upomina, kluczowe. Myśmy bardzo marzyli o tych trzech sprawach. Wszystkie trzy były dla nas najważniejsze przez cały czas komunizmu w Polsce - wymieniał Buzek. Podkreślił również, że w całej tej sytuacji nie można mówić o konflikcie z Komisją Europejską. - To, co dzisiaj zaleca nam Komisja Wenecka, to nie jest wejście w konflikt z kimkolwiek. Także z Polską czy z polskim rządem. To jest tylko stwierdzenie, że pewne reguły podstawowe dla zasad, według których działa UE, także Sojusz Północnoatlantycki działa na tych samych regułach - dodał.
Na pytanie, czy będzie wnioskował o rezolucję PE ws. Polski Buzek odpowiedział, że „ona niewątpliwie musi być, dlatego że Parlament Europejski się zobowiązał do rezolucji.
- My mamy proste rozwiązanie: jeśli te zalecenia Komisji Weneckiej wprowadzimy w życie, to - co mówiła Komisja Wenecka w swoim oświadczeniu - ten problem się rozwiąże - powiedział Buzek.
Opinia Komisji Weneckiej
W piątek 11 marca Komisja Wenecka wydała opinię na temat sytuacji w Polsce, w której stwierdziła m.in. że poprzedni i obecny Sejm łamał konstytucję. Stwierdzono także, że jeżeli nie dojdzie do publikacji wyroku, "pogłębi to kryzys konstytucyjny w Polsce". W dokumencie znalazły się także propozycje rozwiązań.
Orzeczenie TK
Trybunał Konstytucyjny uznał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu TK z dnia 22 grudnia 2015 roku za całkowicie sprzeczną z konstytucją oraz z zasadą poprawnej legislacji. W odpowiedzi rzecznik rządu nazwał wyrok „komunikatem”, który nie zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. W podobnym tonie wypowiadał się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Z kolei konstytucjonaliści przyznali, że mamy do czynienia z wyrokiem, a do tego wyrokiem historycznym, który zawiera w sobie kilka rozwiązań zastosowanych po raz pierwszy w historii. 10 marca Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ogłosił wszczęcie śledztwa w sprawie wycieku projektu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
RMF FM, Wprost.pl