Podjęcie przez Radę Ministrów uchwały jest efektem działań części państw członkowskich Unii Europejskiej, które chcą dalszego podnoszenia celów redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
W rządowej uchwale rząd wyraził swój sprzeciw wobec tego typu pomysłów i zaapelował, by Unia Europejska skoncentrowała swoje działania na wdrażaniu aktualnie przyjętych rozwiązań związanych z polityką klimatyczną.
„Rada Ministrów nie akceptuje sytuacji, w której wizja i mechanizmy polityki klimatycznej UE mogłyby naruszać bezpieczeństwo gospodarcze, w tym obniżać konkurencyjność poszczególnych państw członkowskich. Rząd zaznacza również, że uzgodnione konkluzjami Rady Europejskiej w październiku 2014 r. cele wdrażania polityki klimatycznej UE wymagają od Polski ogromnego wysiłku inwestycyjnego w zakresie modernizacji polskiego sektora energii. W tym miejscu podkreślić trzeba, że Polska jak dotąd osiągnęła redukcję emisji gazów cieplarnianych na poziomie ok. 30 proc., a więc na poziomie dużo wyższym niż 6 proc. przyjęte w ramach Protokołu z Kioto” – wskazano w komunikacie.
CIR