Rzymowski wskazał, że „Trybunał Konstytucyjny nie jest nieskazitelny jak żona Cezara”, a „prezes Rzepiński jest mocno zaangażowanym w ten spór politykiem”. Zapewnił także, że Kukiz’15 jest jedyną formacją, która „mówi prawdę” i nie należy do żadnego z „dwóch zwalczających się bloków”, ale „stoi po środku i nawołuje do zgody”. – Jarosław Kaczyński wykazuje się hipokryzją polityczną, odrzucając naszą propozycję porozumienia – stwierdził.
O kompromisie nie może być mowy, dopóki...
Z posłem Kukiz’15 nie zgodziła się Paulina Hennig-Kloska, która wskazał, że o kompromisie w sprawie TK nie może być mowy do czasu, gdy premier nie opublikuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego. – Nie zmienimy nic tymi rozmowami. Chęć do kompromisu należy przede wszystkim do tych, którzy rozdają karty, czyli PiS – dodała.
"Literatura prawna"
– Pani premier zaprezentowała rozwiązania problemu, ale nam zaproponowano jedynie "kompromis", który jest szantażem. Póki opozycja będzie wolała jeździć po Polsce i nawoływać do Majdanu, tego kompromisu nie będzie – odpowiedział Marek Suski z PiS. Dodał, że szefowa rządu nie może opublikować "opinii" Trybunału Konstytucyjnego, bo złamałaby prawo. – Ta opinia jest literaturą prawną, a nie orzeczeniem. Gdyby rząd to opublikował złamałby prawo – stwierdził.
Opinia Komisji Weneckiej
W piątek 11 marca Komisja Wenecka wydała opinię na temat sytuacji w Polsce, w której stwierdziła m.in. że poprzedni i obecny Sejm łamał konstytucję. Stwierdzono także, że jeżeli nie dojdzie do publikacji wyroku, "pogłębi to kryzys konstytucyjny w Polsce". W dokumencie znalazły się także propozycje rozwiązań.
Orzeczenie TK
Trybunał Konstytucyjny uznał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu TK z dnia 22 grudnia 2015 roku za całkowicie sprzeczną z konstytucją oraz z zasadą poprawnej legislacji. W odpowiedzi rzecznik rządu nazwał wyrok „komunikatem”, który nie zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. W podobnym tonie wypowiadał się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Z kolei konstytucjonaliści przyznali, że mamy do czynienia z wyrokiem, a do tego wyrokiem historycznym, który zawiera w sobie kilka rozwiązań zastosowanych po raz pierwszy w historii. 10 marca Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ogłosił wszczęcie śledztwa w sprawie wycieku projektu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.