Pytana o przyjazd na początku kwietnia przedstawicieli Komisji Europejskiej, premier przekazała, że dojdzie do spotkania z przedstawicielami rządu, marszałkiem Kuchcińskim. – Dobrze, że przyjeżdżają, że będą mogli zobaczyć, że w Polsce demokracja ma się bardzo dobrze i będą mogli zobaczyć, że nic złego tu się nie dzieje. Myślę, że taka rozmowa jest potrzebna – zaznaczyła premier.
Kaczyński powiedział: Dogadajmy się
Beata Szydło komentowała także spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z liderami ugrupowań politycznych. – Propozycja pana premiera Jarosława Kaczyńskiego, zaproszenie do dialogu pozostałych przedstawicieli partii politycznych, to pokazanie, że my naprawdę szukamy rozwiązania problemu od początku sporu – stwierdziła Szydło. – Premier Jarosław Kaczyński powiedział w tej chwili jasno: dogadajmy się, porozmawiajmy, Polska potrzebuje w tej chwili porozumienia kompromisu. Wszystko jest w tej chwili w rękach polityków. Z naszej strony – ze strony PiS i ze strony rządu i Sejmu jest pełna otwartość. Muszą do nas dołączyć politycy opozycji.
– Komisja Wenecka dała nam pewne zalecenia. To zalecenia merytoryczne, ale Komisja Wenecka nie uniknęła, choć to nie jej zadanie, pewnych dygresji politycznych – podkreśliła. Dodała, że ze strony Prawa i Sprawiedliwości i Jarosława Kaczyńskiego jest pełna otwartość na zgodę.
Opinia Komisji Weneckiej
W piątek 11 marca Komisja Wenecka wydała opinię na temat sytuacji w Polsce, w której stwierdziła m.in. że poprzedni i obecny Sejm łamał konstytucję. Stwierdzono także, że jeżeli nie dojdzie do publikacji wyroku, "pogłębi to kryzys konstytucyjny w Polsce". W dokumencie znalazły się także propozycje rozwiązań.
Wszczęcie procedury oceny
Przypomnijmy, pierwszy Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował 13 stycznia, że po "orientacyjnej" debacie o sytuacji w Polsce, która odbyła się w KE zdecydowano o wszczęciu procedury oceny, czy w Polsce zagrożone jest funkcjonowanie państwa prawa.
– Zdecydowaliśmy, że Komisja Europejska rozpocznie wstępną ocenę przestrzegania zasad państwa prawa w Polsce – powiedział Timmermans. Dodał, że decyzja została podjęta w oparciu o informacje "jakimi dysponowała Komisja Europejska". Na 4 kwietnia zaplanowany jest przyjazd Fransa Timmermansa do Polski.
TVP Info