Polityk, który był współautorem zwycięstwa wyborczego Prawa i sprawiedliwości w 2005 roku, a obecnie jest posłem PO, wskazał, że „polityczne skutki wojny ideologicznej w Polsce zakończą się bardzo źle dla Kościoła”. Powodem „wojny ideologicznej” ma być apel Episkopatu o zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce oraz przygotowywany obywatelski projekt ustawy w tej sprawie.
Kamiński zadeklarował, że „nie podniesie ręki za liberalizacją obowiązującej w Polsce ustawy, ani za jej zaostrzenie”. Wyjaśnił, że decyzję taką podjął jako „wierzący chrześcijanin” w obliczu negatywnych dla Kościoła skutków wspomnianej „wojny ideologicznej”.
– To że się zakończy to źle dla PiS mnie nie martwi, ale martwi mnie, że skończy się zakwestionowaniem tego unikalnego, moim zdaniem, wypracowanego przez ostanie dwadzieścia kilka lat modelu stosunków państwo-Kościół. Modelu, który wiele osób o poglądach liberalnych i lewicowych uważa za zły, za zbyt konserwatywny. Cześć środowisk katolickich rozpętując tę wojnę szykuje Kościołowi i jego roli w Polsce gigantyczny problem.
Co zakłada projekt ustawy?
Projekt Fundacji Pro Prawo do Życia zakłada m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży. Obecnie aborcja dopuszczalna jest m.in. gdy ciąża ciąża jest wynikiem przestępstwa, gdy stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety oraz kiedy badania wykażą ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu. Projekt zakłada także kary dla osób powodujących śmierć dziecka poczętego. Osoba, która przyczyniłaby się do przerwania ciąży, musiałaby się liczyć z groźbą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Sąd mógłby zadecydować o złagodzeniu kary wobec matki dziecka lub o odstąpieniu od niej.
Apel biskupów
W niedzielę 3 kwietnia w kościołach w całej Polsce odczytano apel Episkopatu o wprowadzenie zakazu aborcji. Ideę poparła premier Beata Szydło.
TVN24.pl Wprost.pl