Posłanka odpowiedziała na raport Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który wyraźnie skrytykował stronniczość "Wiadomości" TVP 1. – Nie można oceniać takich rzeczy po trzech miesiącach działania nowego zarządu. Program TVP jest dopiero konstruowany – stwierdziła. Raport KRRiT nazwała "żenującym". – KRRiT powinna teraz wydać raport o swojej pracy. Teraz my powinniśmy ocenić całokształt konsekwencji pracy tej instytucji – zasugerowała.
Komercjalizacja mediów publicznych
Kruk zarzuciła także Radzie, że przez lata nie zadbała o należyte finansowanie mediów publicznych. – Na tle Europy mamy wyjątkową sytuację. W Polsce 80 proc. finansowania mediów publicznych pochodzi z reklam, a to oznacza uzależnienie mediów publicznych od rynku. Mamy do czynienia z komercjalizacją. Jedną z podstawowych funkcji mediów publicznych jest podniesienie poziomu oferty medialnej. Dziś TVP nie spełnia tej roli, ale wierzę, że tak się stanie – powiedziała.
Wszyscy zapłacą nowy abonament
Zapowiedziała wprowadzenie obowiązkowego abonamentu, który zaczną płacić wszystkie osoby w kraju korzystające z elektryczności. – To będą duże pieniądze dla mediów publicznych, ale one są potrzebne. Złe finansowanie to jedna z przyczyn kłopotów, które dziś mamy – mówiła. – W tym systemie, który mamy dzisiaj, płacenie za abonament jest niesprawiedliwe i nieściągalne, a to powinna być sprawiedliwa danina. Obecny system nie daje podstawy do finansowania mediów publicznych – oceniła.
„Wiadomości” TVP stronnicze
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zleciła medioznawcom z Uniwersytetu Warszawskiego sporządzenie ekspertyzy, skupiającej się głównie na programach informacyjnych największych stacji telewizyjnych. Oceniono m.in., że w "Wiadomościach" TVP w zakresie ograniczonym realizowany był wymów pluralizmu informacyjnego i punktów widzenia. Według analizy nie dotrzymano wymogu bezstronności w żadnej istotnej kwestii.
Ponadto w analizie czytamy, że sposób konstrukcji newsów w serwisach informacyjnych jest wyjątkowo rozbudowany w porównaniu do stacji komercyjnych, co może utrudniać zrozumienie przekazywanych informacji. „Oś tematyczną wielu newsów stanowi zainteresowanie i akcentowanie przeszłości - konieczność rozliczenia przeszłości, kultywowania pamięci, obrony historii. Występuje silna tendencja budowania poczucia zagrożenia ze strony sił zewnętrznych (imigranci, Rosja) jak i wewnętrznych (opozycja, poprzedni rząd) co w sumie stwarza obraz świata jako podwójnie oblężonej twierdzy” – napisano w analizie.
Na raport KRRiT, TVP odpowiedziała w ostrych słowach.
TV Republika