Z badań wynika, że ponad 70 proc. ankietowanych uważa, że są źle poinformowani o świadczeniach, które przysługują im w ramach składki obowiązkowej. W przekonaniu 84 proc. badanych ich prawa nie są szanowane. Zdaniem 77 proc. respondentów dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków w ramach składki jest niewystarczający.
Podstawowe zasady opieki medycznej (np. opieka lekarza pierwszego kontaktu, pobyt w szpitalu, zabiegi specjalistyczne) są raczej zrozumiałe dla połowy pacjentów, ale aż 72 proc. Polaków nie rozumie zasad refundacji leków. Refundowane powinny być drogie leki, za które pacjenci nie są w stanie płacić z własnej kieszeni. Uważa tak 74 proc. badanych. Oczekują oni, że po refundacji cena tych leków będzie bardziej przystępna.
"Będziemy uświadamiać pacjentów o należnych im prawach i sposobach ich egzekwowania" - powiedziała Niepokulczycka. To jeden z celów, jakie stawia sobie nowo powstała Koalicja na Rzecz Pacjentów "Mam prawo do zdrowia". W jej skład, oprócz Federacji Konsumentów, weszły organizacje pozarządowe działające w interesie pacjentów.
Niepokulczycka zapowiedziała, że Koalicja będzie domagać się od parlamentu i rządu wprowadzenia przejrzystych zasad finansowania i dostępności do świadczeń zdrowotnych. "Pieniądze w końcu muszą pójść za pacjentem. Niezbędny jest też rejestr pacjentów, do którego każdy lekarz miałby szybki dostęp. W ten sposób usługi medyczne stałyby się bezpieczniejsze. Znając dokładną historię chorób pacjenta, lekarze być może częściej przepisywaliby wyłącznie niezbędne leki i zalecali właściwe zabiegi medyczne" - podkreśliła Niepokulczycka.
Dodatkowe ubezpieczenia to - jej zdaniem - właściwy kierunek zmian w ochronie zdrowia. "Zyska system oraz pacjenci. Ci, których na nie stać, będą wiedzieli za co płacą, a dla tych, których nie stać, będzie więcej pieniędzy w kasie (Narodowego Funduszu Zdrowia - przyp. red.)" - powiedziała.
Osoby, które chciałyby uzyskać informację na temat przysługujących im praw lub uzyskać pomoc w ich egzekwowaniu, mogą zgłaszać się do lokalnych klubów Federacji Konsumentów bądź pisać listy na adres mailowy: [email protected]
Porad będą również udzielać pozostali członkowie Koalicji: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Związek Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie "Pol-Familia", Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Towarzystwo Zwalczania Chorób Mięśni oraz ks. Arkadiusz Nowak.
oj, pap