Na targach, które odbywają się w halach łódzkiego EXPO-BIS, pracodawcy z Anglii i Szkocji prezentują oferty pracy w zawodach z branży: hotelarsko-gastronomicznej, ochroniarskiej, transportowej i produkcyjno-usługowej. Oferty dotyczą również pomocy domowej i opieki nad osobami starszymi.
Na miejscu można złożyć CV w języku angielskim. W jednej z hal pracodawcy prezentują swoją ofertę, w drugiej odbywają się rozmowy kwalifikacyjne.
Wymagana jest znajomość języka angielskiego i to w zależności od stanowiska pracy w różnym stopniu zaawansowania. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Oferta skierowana jest zarówno do mieszkańców województwa łódzkiego, jak i całej Polski - powiedziała wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Łodzi, Ewa Rokicka.
Zainteresowanie pracą w W. Brytanii jest ogromne - na targach już pierwszego dnia pojawiły się tłumy. Stronę internetową WUP, na której zamieszczone były oferty pracy, odwiedziło wcześniej ponad 70 tysięcy osób. Ponad trzy tysiące osób wysłało już aplikacje drogą mailową do brytyjskich pracodawców.
Zdaniem Rokickiej, targi dadzą możliwość uzyskania zatrudnienia osobom gotowym do skorzystania z szansy, jaką daje swobodny przepływ pracowników na terenie Unii Europejskiej - przy ponad 20-procentowej stopie bezrobocia w Łódzkiem każda oferta pracy się liczy. "Wyjazd to nie tylko szansa zarobienia pieniędzy, ale także lepszego poznania języka angielskiego, poznania innych warunków pracy, zdobycia lub poszerzenia kwalifikacji" - podkreśla Rokicka.
Na targach swojej szansy na wyjazd do pracy w Anglii szukają osoby z całej Polski. Michał z Rzeszowa, z którym rozmawiał dziennikarz PAP, starał się o posadę kelnera.
"Właśnie kończę szkołę i zależy mi na pracy w Anglii. O studiach nie myślę, bo wiadomo, ile kosztują, a w Polsce jest bardzo trudno o pracę. Przeprowadziłem trzy rozmowy, chyba wypadłem dość dobrze. Trochę czasu zmarnowałem, żeby tu przyjechać, ale jak się uda, to było warto" - wyjaśnił.
W trakcie targów odbędą się też rozmowy na temat przyszłej współpracy między brytyjskim Ministerstwem Zdrowia a Okręgową Izbą Lekarską i Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Łodzi.
System wymiany ofert pracy EURES (European Employment Services) został wprowadzony w 1993 roku. Celem EURES jest pośrednictwo zawodowe i dostęp do wszystkich ofert pracy będących w dyspozycji służb zatrudnienia w krajach unijnych. W bazie EURES znajduje się około 300 tysięcy ofert pracy. W każdym wojewódzkim urzędzie pracy będzie zatrudniony doradca EURES, który pomoże zainteresowanym w wyszukaniu ofert.
em, pap