25 proc. badanych oceniło, że powstanie SdPl pozytywnie wpłynie na sytuację polityczną kraju, 17 proc., że negatywnie, 26 proc. nie miało zdania.
29 proc. ankietowanych oceniło, że powstanie SdPl wpłynie pozytywnie na możliwości powołania nowego rządu, 15 proc. uznało, że ten wpływ będzie negatywny, 26 proc. oceniło, że wpływ ten będzie obojętny, a 30 proc. nie miało zdania.
Z sondażu CBOS wynika, że pojawienie się Socjaldemokracji Polskiej zostało dobrze przyjęte przez elektorat lewicy. Zachęciło część tego elektoratu do udziału w wyborach i poparcia któregoś z ugrupowań reprezentujących lewą część sceny politycznej.
Według CBOS, w kwietniu chęć głosowania na SdPl zadeklarowało 7 proc. potencjalnych wyborców o sprecyzowanych sympatiach partyjnych - nieco więcej niż na SLD (6 proc.). Jednak poparcie dla obu partii łącznie (13 proc.) okazało się większe niż poparcie dla samego SLD miesiąc wcześniej (8 proc.).
"Oznacza to, że pojawienie się nowego ugrupowania ponownie zachęciło część osób identyfikujących się z lewicą do udziału w życiu politycznym i do poparcia któregoś z ugrupowań reprezentujących tę część sceny politycznej" - czytamy w omówieniu sondażu.
oj, pap