Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego obaj prezydenci udali się na rozmowy w wąskim gronie. W obecności Kwaśniewskiego i Foksa podpisane zostaną dokumenty dotyczące polsko-meksykańskiej współpracy gospodarczej.
"Postanowiliśmy, że powołamy pod patronatem prezydentów wspólną komisję, która przejrzy te wszystkie bariery, które utrudniają współpracę między naszymi krajami, a jednocześnie wskaże na te dziedziny, te kierunki, w których moglibyśmy wzmocnić kontakty gospodarcze" - poinformował prezydent Kwaśniewski po pierwszych rozmowach z prezydentem Meksyku.
Jego zdaniem, obecność Polski w Unii Europejskiej, a Meksyku w NAFTA oznacza, że "dla układu współpracy gospodarczej otwierają się nowe możliwości". Pod koniec maja Polska po raz pierwszy weźmie udział w III Konferencji Ameryka Łacińska - UE w Guadalajarze w Meksyku.
Foksowi towarzyszy grupa meksykańskich biznesmenów. Obroty handlowe Polski i Meksyku wzrastają - w 2003 r. o ponad 30 proc., ale w dalszym ciągu nie odpowiadają potencjałowi obu krajów. W ub. roku wymiana handlowa wyniosła ok. 200 mln USD, z czego blisko połowę stanowił polski eksport.
Zdaniem Wiesława Scholza z prezydenckiego biura spraw międzynarodowych, już wkrótce może to się zmienić: pod koniec maja Polska po raz pierwszy weźmie udział w III Konferencji Ameryka Łacińska - UE w Guadalaharze w Meksyku. Podczas szczytów podejmowane są decyzje dotyczące gospodarczej współpracy UE z państwami Ameryki Łacińskiej.
W trakcie kilkugodzinnej wizyty w Warszawie Fox spotka się z przedstawicielami polskiego i meksykańskiego biznesu.
Foksowi towarzyszy grupa 80 meksykańskich dziennikarzy.
oj, pap