Jego główne elementy to skierowanie do Sejmu autopoprawki do projektu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej oraz przygotowanie projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Hausner, pełniący obecnie obowiązki ministra zdrowia, podkreślił na konferencji prasowej w przerwie posiedzenia rządu, że założenia planu naprawy były i będą jeszcze szeroko konsultowane.
Zapowiedział swój udział w tym tygodniu w posiedzeniu rady Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęconej m.in. zmianie planu finansowego NFZ na ten rok w celu umożliwienia zgodnej z prawem realizacji porozumienia zawartego przez b. ministra zdrowia Leszka Sikorskiego z lekarzami Porozumienia Zielonogórskiego. Prezes NFZ Lesław Abramowicz przyznał niedawno, że realizując to porozumienie bez zmiany planu Fundusz działa bezprawnie.
Zmiana planu jest także konieczna z uwagi na to, że wpływy ze składek są wyższe, niż przewiduje obecny plan. W związku z tym - jak poinformował Hausner - zaistniała konieczność "zagospodarowania nadwyżki w wysokości ok. 200 mln zł". Te pieniądze mają być przekazane placówkom medycznym.
Hausner dodał, że od tygodnia odbywał konsultacje na temat założeń planu naprawy m.in. z prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, z samorządową częścią Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, z członkami Prezydium Komisji Trójstronnej oraz z konwentem seniorów w Sejmie.
Zapowiedział również, że w związku z tworzonym planem naprawy sytuacji w służbie zdrowia w najbliższych dniach weźmie udział posiedzeniu plenarnym Komisji Trójstronnej, spotka się z przedstawicielkami Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz z członkami Federacji Konsumentów reprezentującymi pacjentów.
"Konsultacje dotychczas przeze mnie prowadzone wskazują, że po stronie partnerów społecznych jest zrozumienie, że sytuacja wymaga działań zdecydowanych, działań szybkich i działań naprawczych" - powiedział Hausner.
"Na ogół, na ogół powtarzam, przedkładane przez rząd propozycje działań są przyjmowane ze zrozumieniem, a w niektórych przypadkach z akceptacją. Oczywiście to różnie wygląda przy każdym spotkaniu, bo różne są akcenty" - dodał.
Naczelna Rada Lekarska zgłosiła postulat włączenia do planu rozwiązań kwestii opłat ryczałtowych za wizyty u lekarzy czy za wizyty w szpitalu. "Rząd jest gotów taką propozycję rozważyć" - powiedział wicepremier. Największe zainteresowanie samorządu terytorialnego - zdaniem Hausnera - wzbudza ustawa dotycząca reformy ZOZ-ów - restrukturyzacji zadłużenia, zapisów oraz tempa prac w Sejmie.
"Partnerzy społeczni, zwłaszcza przedstawiciele związków zawodowych, interesowali się głównie ustawą 203, sposobem rozwiązania tego problemu" - powiedział. Przyjęta we wtorek autopoprawka ma, zdaniem rządu, doprowadzić do uregulowania zadłużenia powstałego z powodu ustawy 203 (o negocjacyjnym kształtowaniu płac, która przyznała pracownikom publicznej ochrony zdrowia podwyżki w wysokości 203 zł w 2001 roku i 170 zł w roku następnym).
Hausner podtrzymał zapowiedziany wcześniej na 8 czerwca termin dyskusji rządu na temat projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wyraził nadzieję, że tego dnia rząd projekt przyjmie i skieruje do parlamentu. Zastrzegł, że gdyby w wyniku dalszych konsultacji społecznych trzeba było wprowadzić do projektu zmiany, rząd będzie mógł to zrobić poprzez zgłoszenie autopoprawki. "Chodzi o to, by prace nad ustawą w parlamencie jak najszybciej rozpocząć" - podkreślił wicepremier.
ss, pap