Hierarchowie podkreślają w komunikacie, że kryzys struktur państwowych, "ogarniający zarówno władzę ustawodawczą, jak wykonawczą i sądowniczą, dezorganizuje życie społeczne, a ponadto rodzi negatywny obraz Polski w oczach Europy i świata". Zdaniem biskupów, niepokój budzą działania mające charakter tematów zastępczych, takie jak: "forsowanie tzw. związków partnerskich czy ideologicznie pojętego +równego statusu mężczyzny i kobiety+, bądź wreszcie ankiety wypaczające obraz ludzkiej płciowości u młodych ludzi".
Biskupi przeanalizowali też ponownie negatywne skutki ustawy o świadczeniach rodzinnych i wyrazili poparcie dla inicjatyw mających na celu jej szybką nowelizację. "Ustawa ta ekonomicznie preferująca samotnie wychowywane dzieci już spowodowała znaczny wzrost wniosków rozwodowych" - podkreślono w komunikacie. Episkopat zwrócił też uwagę, że decyzje dotyczące Funduszu Alimentacyjnego "stawiają w bardzo trudnej sytuacji wiele polskich matek" i wyraził z nimi solidarność.
Nawiązując do pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski biskupi przypomnieli o tym, jak papież nawoływał do jedności chrześcijańskiej Europy Wschodu i Zachodu. "Apel ten nabiera szczególnej wymowy w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, przeprowadzanych w Polsce po raz pierwszy" - głosi komunikat.
Biskupi wezwali Polaków do licznego udziału w wyborach i do podjęcia w ten sposób odpowiedzialności za kształtowanie losów ojczyzny i Europy. "Do odpowiedzialności, która wyrazi się troską o dobro wspólne wzywa nas Jan Paweł II: +Trzeba, abyśmy razem nie przestawali prosić o światło i moc Ducha Świętego, aby odnawiał to oblicze polskiej ziemi, jakie kształtuje każdy, kto na niej żyje. Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne+" - głosi komunikat.
Nawiązując do obrad Konferencji Episkopatu w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, biskupi podkreślili znaczenie sanktuarium w życiu Kościoła i ojczyzny. "Są one miejscem nieustannego głoszenia słowa bożego i sprawowania sakramentów. Stanowią również ośrodki modlitwy i przeżywania Kościoła w wymiarze ponadparafialnym. Sanktuaria to miejsca uprzywilejowane, prowadzące pielgrzyma w głąb tajemnicy Chrystusa i Kościoła oraz ukazujące mu Maryję i świętych jako wzór do naśladowania. Stają się one również szkołą miłości, ojczyzny i odpowiedzialności społecznej" - uważają biskupi.
Z okazji 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, biskupom towarzyszyła myśl wyrażona przez Ojca Świętego w liście skierowanym do przewodniczącego Konferencji abp. Józefa Michalika: "Dziś można powiedzieć, że było to wydarzenie opatrznościowe (...). Potężne działanie Bożego Ducha otwarło przed naszym narodem nową przestrzeń wolności". Jan Paweł II stawia w liście pytanie, co robić, aby nadawać tej wolności ewangeliczny i ludzki kształt. "Stale trzeba do tego pytania powracać, aby wolność źle wykorzystana nie prowadziła ku wewnętrznemu zniewoleniu jednostek i całego narodu" - przypomnieli biskupi.
Biskupi podkreślają w komunikacie, że Kościół w Polsce dziękuje Ojcu Świętemu na tamto pierwsze nawiedzenie narodu, a także za wszystkie następne pielgrzymki apostolskie do ojczyzny.
em, pap