Jak tłumaczył, przyczyną powstania zapisu, który ostatecznie został usunięty, była potrzeba wzmocnienia kontroli rządu nad ZUS i KRUS, które zarządzają ogromnymi kwotami. "Jedną ze słabości finansów publicznych jest niedostateczna kontrola rządu nad ZUS i KRUS" - argumentował.
Jak mówił Belka, kontrowersyjny ogólny zapis zastąpiono jedynie sformułowaniem, że będzie można odwołać właśnie prezesa ZUS lub KRUS, w razie rażącego naruszenia przez nich interesu ubezpieczonych.
"To jest sytuacja, którą trudno sobie wyobrazić. Ale można sobie wyobrazić sytuację, kiedy polityka w KRUS i ZUS jest w poprzek zamiarom rządu. Wtedy taka sytuacja byłaby dopuszczalna. Dotyczy to tylko tych dwóch instytucji" - zaznaczył szef rządu.
Według premiera, konkursy na stanowiska w administracji publicznej spoza obszaru Służby Cywilnej obowiązywałyby od drugiej połowy przyszłego roku i dotyczyłyby 31 urzędów centralnych. Premier przypomniał, że odpolitycznienie administracji państwowej było jednym ze zobowiązań, które zawarł w czerwcowym expose.
"Chcemy podnieść poprzeczkę kwalifikacji. Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo funkcjonowania tych osób (szefów urzędów centralnych - PAP) i odpolitycznić sposób powoływania i funkcjonowania tych urzędów" - powiedział Belka. Jak dodał, rząd "chce wzmacniać osoby kierujące centralnymi organami państwa, które są powoływane i odwoływane na zasadzie politycznych potrzeb".
Zdaniem Belki, ustawa wejdzie w życie pod rządami nowej koalicji. "Nie jest więc prawdą, że rząd na chybcika chce powymieniać, czy też powoływać w trybie konkursowym nowe osoby, tak aby były one trudniej odwoływalne przez następny rząd" - zaznaczył.
Zgodnie z projektem ustawy informacje o wolnych stanowiskach kierowników i konkursach będą zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej. Rząd proponuje, aby konkursy zostały ogłoszone w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
W drodze konkursu zostaną powołani m.in.: naczelny dyrektor Archiwów Państwowych oraz prezesi: Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, GUS, ZUS, Głównego Urzędu Miar i Agencji Rynku Rolnego.
Premier poinformował też, że rząd chce w tej samej sprawie wprowadzić zmianę w ustawie o Służbie Cywilnej. Według niego, jest to dopiero przedmiot uzgodnień międzyresortowych, a dotyczy konieczności publikowania większej liczby informacji dotyczących powoływania na stanowiska w administracji rządowej.
"Dotychczas informacja ogranicza się do zawiadomienia, że jest stanowisko do objęcia. Chcielibyśmy, aby należało informować publicznie - kto się zgłasza, jakie są kryteria wyboru oraz kto został wybrany" - tłumaczył. W jego opinii, ograniczy to kolesiostwo i nepotyzm. Dodał, że rząd chce też zasugerować parlamentowi, aby podobne rozwiązania dotyczyły administracji samorządowej.
ss, pap