Rektor uniwersytetu Wiktor Sadowniczyj motywował wręczenie Kwaśniewskiemu "najwyższej wyróżnienia uczelni" jego "zasługami w umacnianiu przyjaźni między Polską i Rosją".
Ceremonię poprzedził wykład polskiego prezydenta, który poświęcił on głównie stosunkom polsko-rosyjskim. "Niewiele jest narodów i społeczeństw, które poznały się tak blisko (...) Nasze sąsiedztwo rozwijało się często bardzo przyjaźnie, ale jednocześnie bywało w nim mnóstwo rywalizacji i przemocy" - powiedział polski prezydent.
Kwaśniewski dodał, że w nowej Europie demokratyczna Polska i Rosja powinny znaleźć modus vivendi. Chwalił polskie przemiany rynkowe, wzrost PKB o ponad 50 proc. w ciągu ostatnich 14 lat i 70 mld dolarów inwestycji zagranicznych. Podkreślał, że po wejściu do UE nasz kraj nie zamierza odwracać się plecami do Rosji. "Jesteśmy radzi, że Unia podobnie jak i NATO szczególne znaczenie przykłada do współpracy z Rosją" - powiedział.
Mówił jednak również, że partnerstwa nie wolno budować zapominając o bolesnych kartach historii, w tym o zbrodni katyńskiej, której strona rosyjska nie określiła mianem ludobójstwa. "Uważamy, że o bolesnej przeszłości należy mówić otwarcie, zbrodnie nazywać zbrodniami, a ludobójstwo - ludobójstwem - powiedział. - Z drugiej strony wiemy jednak, że ta zbrodnia była jedną z wielu potworności tamtych strasznych lat, że stalinowski terror pociągnął (także) miliony rosyjskich ofiar".
Szczególne miejsce w wystąpieniu Kwaśniewskiego zajęła sprawa walki z terroryzmem i niedawnego zamachu w Biesłanie, w Osetii Północnej, gdzie zginęło ponad 300 osób. Kwaśniewski powiedział, że z terroryzmem należy bezwzględnie walczyć; jednocześnie apelował, by "przeciwstawić (mu) stanowcze przywiązanie do takich wartości jak prawa człowieka i demokracja"
"Realną drogą do przezwyciężenia konfliktu jest dialog. Oczywiście nie dialog z mordercami niewinnych dzieci, ale dialog z tymi, którzy wykazują gotowość do takiego dialogu" - zaznaczył prezydent.
Aleksander Kwaśniewski odpowiadał później po rosyjsku na pytania studentów uniwersytetu, które dotyczyły m.in. jego dawnych studenckich lat, poziomu polskich uniwersytetów oraz kwestii politycznych.
Kwaśniewski, który wcześniej spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, kończy w środę swoją dwudniową wizytę. Jedynym środowym jej punktem będzie odwiedzenie podmoskiewskiej fabryki toruńskiego producenta materiałów opatrunkowych Bella.
ss, pap