Zarząd chcąc podwyższyć kapitał Ciechu, zamierzał wyemitować akcje serii C. Zawarto dwie umowy gwarancyjne z Cresco, w których Ciech zobowiązał się do wypłaty w sumie 9 mln zł na wypadek, gdyby Cresco nie kupiła akcji.
Ostatecznie do podwyższenia kapitału nie doszło, a Cresco uzyskała korzystne wyroki sądowe, zasądzające od Ciechu SA wypłatę 9 mln zł.
W momencie gdy zarząd Ciechu podpisywał umowy z Cresco, miał świadomość, że większościowy akcjonariusz Ciechu, Skarb Państwa, jest przeciwny ich zawarciu - powiedziała Małgorzata Dukiewicz, szefowa wydziału śledczego warszawskiej Prokuratury Okręgowej. "Zarząd dysponował negatywną opinią szefa Skarbu Państwa i był zobowiązany do wzięcia jej pod uwagę" - podkreśliła.
Akt oskarżenia w sprawie pozostałych członków zarządu Ciechu trafił do stołecznego sądu już w sierpniu 2003 r.
Do oddzielnego postępowania wyłączono jednak sprawę Andrzeja D., ponieważ chronił go immunitet poselski. Prokuratura Okręgowa na początku roku wystąpiła do Sejmu o jego uchylenie, poseł PiS ostatecznie sam zrzekł się immunitetu (16 lutego).
Posłowi grozi do pięciu lat więzienia.
Ciech SA to przedsiębiorstwo dystrybucyjno-produkcyjno-handlowe - dawna centrala handlu zagranicznego - zajmujące się eksportem i importem chemikaliów, m.in. farmaceutyków, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliw i produktów naftowych oraz tworzyw sztucznych.
em, pap